Dnes je 26.05.2019

Lajčák dodržal slovo a podal demisiu, na jeho miesto chce ísť expremiér

Dodržal slovo a podal demisiu. Miroslav Lajčák na poste ministra zahraničných vecí končí, jeho miesto má stále vo výhľade expremiér.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dodržal slovo  po tom, ako poslanci odmietli globálny pakt OSN. Hoci ho poslanci odmietli, nikde sa priamo nehovorí o tom, že Slovensko nemôže mať v Marakéši svojich zástupcov. Demisia ministra Lajčáka nie je ani tak o výsledku parlamentného hlasovania, ale o slovných prestrelkách, ktoré sme mali možnosť počas týždňa sledovať. Odkazy cez médiá urobili svoje.

Premiér Peter Pellegrini by si mal podľa Andreja Danka zjednať nápravu so svojim ministrom, takto sa nechali počuť z SNS. Ani radoví poslanci Smeru neboli veľmi milosrdní a Lajčákov stranícky kolega Blaha hovoril na pôde parlamentu v prenesenom význame o tom, že diplomati už nie sú to, čo bývali. Podpora a predovšetkým racionálne hľadanie riešenia neprichádzalo zo žiadnej strany.

S Miroslavom Lajčákom bolo nutné jednať ako s diplomatom a diplomatickou cestou bolo potrebné nájsť spoločné riešenia. Nie teda ostré, ale skôr diplomatické slová bolo treba vybrať pri komunikácii o pakte a zastupovaní Slovenska. Ak by sa volil iný slovník a iné pracovné metódy, tak je možné, že aj odmietnutie paktu slovenským parlamentom by bolo šéfom slovenskej diplomacie vnímané inak.

Hoci Slovensko s paktom nesúhlasí, nachádza sa v ňom množstvo rozporuplných momentov a zároveň pri tvorbe tohto paktu bol aj samotný Lajčák, dali sa vytvoriť podmienky na to, aby si Slovensko zachovalo svoj postoj a zároveň si udržalo ministra, ktorý úspešne zastupoval a reprezentoval Slovensko po celom svete už dlhé roky.

Po demisii stále existovala šanca, že premiér Pellegrini nájde s ministrom Lajčákom spoločnú reč a jeho demisiu sa mu podarí zvrátiť. Napriek tomu sa obratom začalo hovoriť to, čo som načrtol vo svojom článku už minulý týždeň. Expremiér Fico by chcel nastúpiť na post ministra zahraničných vecí. Celá situácia vyzerá tak, že vyštvanie Lajčáka a voľba ostrých slov namiesto diplomatického jednania bol riadený proces. Bývalý premiér si takto bude môcť opäť zasadnúť na dôležité miesto, ktoré potrebuje rodeného diplomata a všetci vieme, že bývalému premiérovi niekedy diplomatický slovník dochádzal.

Ako vidíme, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák svoje slovo dodržal, hoci aj za to sa mu ušlo množstvo kritiky.  V strane Smer dochádza v tejto dobe k častému striedaniu na ministerských postoch, už teraz je isté, že z ministerského miesta pôjde aj minister financií. Celé toto vládne obdobie je plné politických zvratov, svoje k tomu majú čo povedať aj niektorí koaliční partneri. Vidíme, že s niektorými je zložité vyjednávanie.

 

 

foto aktuality.sk

-Miroslav Vavra-
02. 12. 2018


comments powered by Disqus