Dnes je 27.09.2020

Masdar - mesto budúcnosti

Masdar je mesto budúcnosti, ktoré sa už stavia a bude stáť blízko Abú Dhabí – hlavného mesta Spojených arabských emirátov.

Masdar je mesto budúcnosti, ktoré sa už stavia a bude stáť blízko Abú Dhabí – hlavného mesta Spojených arabských emirátov. V tomto novodobom meste sa budú spoliehať výlučne na obnoviteľné zdroje energie a bude domovom pre 50 000 ľudí. Masdar bude bez emisií uhlíka, spotreba vody a energie bude predstavovať iba štvrtinu toho, čo spotrebuje porovnateľne tak veľké mesto, ako bude toto mesto budúcnosti.

Predpokladá sa, že sa v meste ušetrí viac ako 2 miliardy amerických dolárov nafty za 25 rokov. V Masdare budú obrovské solárne dáždniky v podobe slnečníc, ktoré budú cez deň zachytávať slnečné lúče a v noci sa toto teplo bude uvoľňovať pre obyvateľov mesta.

Bude sa tu predchádzať aj emisiám skleníkových plynov. Budú použité nové chemické technológie pri použití alternatívnej klimatizácii a takto sa znížia náklady na energiu aj údržbu. V strešných krytinách budú čierne pigmenty a tie absorbujú veľmi málo infračerveného slnečného žiarenia  a taktiež budú chrániť tmavé povrchy pred zohrievaním. V meste budú aj listnaté strechy, veľa skla, futuristický dizajn spojený s energetickou úspornosťou.

Mesto Masdar bude dokončené v roku 2016 a očakáva sa, že sa stane budúcim strediskom technologických inovácií, ako aj širokého okruhu činností v oblasti výskumu a vývoja. Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné energie (IRENA) ohlásila, že bude mať centrálu v Masdar City, prvom meste na svete bez emisií uhlíka a odpadu.

                                                                                                                                          

-Martina-
23. 09. 2014


comments powered by Disqus