Dnes je 29.11.2021

Matovičova reforma- časť druhá, zvýšia sa mzdy?

Minister financií predstavil svoju časť reformy, ktorá rieši aj odvody pracujúcich ľudí, chce navyšovať mzdy, zvláštne.

Na Slovensku sa dlhodobo hovorí o tom, že je nutné zjednodušiť systém a minister financií Matovič sa pozrel na systém výpočtu miezd a aj odvody, ktoré sa platia štátu. Odvodové zaťaženie je pomerne zásadné a zamestnancom zo mzdy odchádza významná časť štátu. Rôzne odvody do sociálnych fondov, stravné a iné položky tvoria desiatky percent mzdy pracujúcich ľudí. K tomu sa pridáva ešte zdanenie a rôzne prepočty.

Minister financií prišiel s nápadom na jednoduchý systém. Všetky položky ako odvody do rôznych fondov, stravné a iné premenuje len na „odvod štátu“ a zníži tento odvod o asi dve percentá. K tomu pripočíta daň zo mzdy, ktorá sa nemení. Podľa tohto prepočtu by malo zostať zamestnancom pri čistej mzde 1100 eur o 34 eur viac. Všetko je na nastavení výšky stravného a tak sa môže stať, že zamestnanec si prilepší o tri eurá. Čo s tými financiami.

Na Slovensku teda zamestnanci týmto jednoduchým prepočtom nebudú mať až tak viac financií ako si myslí samotný minister financií. Na druhej strane, systém sa naozaj zjednoduší, pretože všetky rôzne položky sa pomenujú jedným pomenovaním a zaplatia sa naraz. Vyplýva z toho,  že štátu pôjde stále takmer rovnaký odvod, aj daň, iba sa budeme tváriť aký je systém skvelý a jednoduchý, čo bude, pretože bude mať menej položiek.

Pre zamestnancov sa tým veľa meniť nebude, na túto časť reformy budeme musieť siahnuť do štátneho rozpočtu a zas prišlo s nápadmi kde získavať financie. Minister financií tieto kroky nemá prediskutované s koaličnými partnermi a ani s nikým iným. Na reforme pracoval dlhý čas a hoci ju mnohí nepochopili, je spokojný. Stále nie je jasné to navyšovanie mzdy pre pracujúcich.

V položkách, ktoré majú získavať financie na vykrytie týchto opatrení sú aj v tomto prípade uvedené „dynamické efekty“ a zas tam vidíme hodnotu v miliónoch eur. Odhaduje sa aj teraz, že ak sa dá ľuďom viac, budú míňať viac. Ak sa im zvýši mzda v tom lepšom prípade o 34 eur, tak som si nie veľmi istý ako veľmi viac z nich budú míňať. Nepôjde o taký dynamický efekt, ktorý by bol zásadný.

Všetko bude závislé aj od situácie aká bude na Slovensku, ak bude pokračovať epidémia, už si neviem dovoliť odhadovať ani v akej forme, tak je nutné počítať s tým, že ľudia budú míňať menej, v tomto prípade tie dynamické efekty nebudú také ako sa odhaduje a toto opatrenie bude deficitné. Či na to niekto myslel, nevie sa a nevieme ani odolnosť tejto reformy. Samozrejme je zas nutné všetko vytvoriť a technicky zabezpečiť, aj to budú financie.

Výpočet mzdy, ktorý nie je zložitý, rozhodne dobre, zvýšenie mzdy prepočtom, veľmi otázne, ako to bude vplývať na verejné financie je stále otázne. Je to len časť z predstavovanej reformy, ale aj táto je stále otázna, aj keď myšlienka zjednodušenia systému je správna. Financovanie reformy, v hre je aj zvyšovanie dane pre banky. Podľa Matoviča tieto opatrenia pomôžu k jednoduchému systému a aj financiám na Slovensku.

Čítajte aj:

Matovičova reforma – časť prvá, odskáču si to samosprávy?

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
25. 11. 2021


comments powered by Disqus