Dnes je 29.11.2021

Matovičova reforma – časť prvá, odskáču si to samosprávy?

Minister financií Matovič predstavil svoju reformu, ktorou chce rozdávať viac financií pre deti, pracujúcim a chce jeden jednoduchý systém, napriek tomu, berieme ho s rezervou.

Minister financií Matovič predstavil svoju reformu, ktorá má rozdať viac financií deťom, zjednodušiť výpočet miezd a „obyčajným prepočtom“ prinášať viac financií pre pracujúcich ľudí, ktorí sú na trvalý pracovný pomer. Je to časť reformy, ale dnes sa pozrieme na jej efekt, zaťaženie rozpočtu a všetkých, ktorí sa budú na tieto reformy skladať. Okrem toho táto reforma bude vyžadovať mnohé zmeny zákonov, ktoré úzko súvisia s fungujúcimi zákonmi.

Dajme deťom viac financií na prídavkoch, konkrétnejšie o dvesto eur mesačne viac. Z týchto dvesto eur bude sto eur pre pracujúcich rodičov v hotovosti, ostatných sto eur si budú môcť rodičia využiť pre svoje deti ak budú chcieť chodiť na rôzne aktivity, prípadne kultúrne podujatia. Tieto eurá im bude mesačne štát už od troch rokov posielať na účet, ktorý im zriadi samotný štát a minister financií odhaduje, že takto sa vytvorí finančná rezerva.

Ak dieťa nebude chodiť na mimoškolské aktivity ani v neskoršom veku, tak po dosiahnutí hodnoty tisíc eur, budú ďalšie financie prepadávať. Rodičia si budú musieť ustrážiť to, aby tieto financie pre dieťa naplno využili a ich ratolesť bola aktívna. Čo také deti, ktoré napríklad nemôžu byť až tak aktívne z rôznych zdravotných dôvodov? To sa nevie, na to sa zrejme na ministerstve nemyslelo.

Nie všetko je ideálny stav spoza stola ministra financií Matoviča a táto reforma nepočítala s mnohými situáciami, ktoré môžu nastať. Nakoniec to bude tak, že deti a rodičia z prídavku dvesto eur uvidia akurát tak stovku a niečo. Systém bude nastavený veľmi zvláštne a ak to bude vôbec niekedy fungovať, musí sa začať najprv táto reforma výrazne pripomienkovať a musia sa tieto pripomienky zapracovať.

K využívaniu stovky, ktorá bude na rôzne aktivity pre deti bude nutná istá digitálna zručnosť a myslím tým aj istú digitálnu zručnosť zo strany štátu, aby systém fungoval správne. Aj tak si myslím, že nie každý dokáže tieto financie využiť a reálne tak prídavok bude vo výške sto eur. Štát teda nedá všetkým toľko, koľko sľúbil, ale verím, že sa to hodí na rodičov, že to nevedia správne využiť pre svoje deti.

Ide o miliardové zmeny, ktoré sa musia kryť rozpočtom a tak minister financií Matovič vymyslel niekoľko položiek kde sa bude šetriť. V štátnej správe príde o prácu približne osem tisíc zamestnancov, ale Matovič verí, že sú to kvalitní ľudia a prácu si rýchlo nájdu. Okrem toho si to odskáču samosprávy a ako to býva, nakoniec si to odskáču samotní ľudia, pretože sa im zrejme dane budú zvyšovať.

Samosprávy budú mať od štátu menej financií na podielových daniach, pôjde o milióny eur. Máme na výber, samosprávy zrejme budú musieť zvyšovať dane a teda zaplatia to aj tak ľudia. Aj z tých sto eur, ktoré im štát na deti poskytne. Táto reforma sa bude vykrývať aj z takzvaných „dynamických efektov“, ktoré sa veľmi presne odhadovať nedajú, je to o spotrebe ľudí. Je veľmi otázne ako celý systém pomôže finančne Slovensku.

Čítajte aj:

Čo sme na Slovensku zistili v priebehu epidémie?

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
24. 11. 2021


comments powered by Disqus