Dnes je 18.07.2019

Mestá a obce v blízkosti vojenských letísk, výhody od štátu nečakajte

Takmer denne znášajú nadmerný hluk, nehovoriac o splodinách. Mestá a obce v blízkosti letísk sa len veľmi ťažko dočkajú akejkoľvek satisfakcie.

Téma odškodňovania miest a obcí v blízkosti vojenských letísk nie je veľmi diskutovanou záležitosťou a mnoho ľudí ani len netuší s čím všetkým sa musia obyvatelia bývajúci v blízkosti vojenského letiska stretnúť. Nadmerný hluk, splodiny a priznajme si, stále existuje možnosť, že môže zlyhať pilot, alebo aj stroj. Toto všetko je pre niekoľko tisíc ľudí dennou realitou. Samozrejme, že nie je možné obmedziť vojenské cvičenia a ani lety vojenských lietadiel, práve preto vynára možnosť odškodňovania dotknutých miest a obcí.

Niektorí starostovia bijú na poplach, mestá a obce nemajú žiadne výhody, či odškodnenia a ak áno, tak veľmi mizivé. Napríklad obyvatelia okolitých obcí okolo letiska Sliač zbytočne čakajú na akékoľvek kompenzácie. Navyše na tomto letisku sa každoročne organizujú Medzinárodné letecké dni, čo znamená neúmerne zvýšenú hlučnosť už niekoľko týždňov pred a niekoľko dní po tomto podujatí.

Medzinárodné letecké dni sú biznisom Leteckej agentúry s miernou podporou štátu. Okolité obce a mestá nemajú z tejto leteckej show nič, navyše pre obyvateľov platí, že v daný víkend, keď táto akcia prebieha sa snažia doslova utekať z domu. Okrem toho týchto obyvateľov sužujú rôzne vojenské cvičenia, ktoré sú na území Slovenska čoraz častejšie. Ako som už spomínal, výcvik armády musí niekde prebiehať, no neraz sa tak deje bez ohľadu na obyvateľov (nočné lety a podobne). Áno, presne tých, ktorí platia tomuto štátu dane a nemajú z toho v podstate nič.

Vláde sa do tejto diskusie skutočne veľmi nechce. Rezort obrany zdrapil do svojich rúk minister Gajdoš a ten sa so svojim generálnym štábom náramne teší každému jednému vojenskému cvičeniu pod heslom: Čím viac cudzích vojakov na Slovensku, tým lepšie. Otázku odškodňovania otvoril aj starosta obce Badín, ktorá sa nachádza neďaleko už spomínaného vojenského letiska Sliač. Žiaľ pozitívnej odpovede sa nedočkal. Slovensko nemá vypracovaný žiadny systém, ktorý by kompenzoval nadmerné záťaže pre obyvateľov dotknutých miest a obcí, ktorí si skutočne často užívajú nadmerný hluk. Štát napríklad dokáže kompenzovať obce a mestá v blízkosti jadrových elektrární. Táto téma by si vyžadovala komplexnejšie riešenia a smola pre obyvateľov je, že táto téma naozaj takmer nikoho nevábi.  Ešte by to aj znamenalo výdavky zo štátneho rozpočtu navyše.

V minulosti to bolo inak. Starostovia sa dokázali dohodnúť s predstaviteľmi vlády a štát obciam a mestám finančne pomáhal. Financie prúdili na budovanie ciest, kanalizácií a podobne. Dnes je to tak, že problémy bežných ľudí už nikoho nezaujímajú a pokiaľ štát nemusí niečo dať zo svojej kasy v prospech svojich ľudí, tak to len tak ľahko nedá, aj keď tieto výdavky by boli opodstatnené.

 

 

foto ilustračné/mosr

 

-Miroslav Vavra-
08. 11. 2016


comments powered by Disqus