Dnes je 18.07.2019

Minister práce Richter sa po rokoch preriekol: Musím myslieť aj sociálne

Minister práce Richter sa po rokoch vo vláde a na poste ministra priznal, že musí myslieť aj sociálne. Škoda, že ešte tak nezačal pracovať.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter povedal, že musí myslieť aj sociálne. Táto veta vyznela v kontexte zavádzania dôchodkového stropu, no do tohto momentu som podobné slová od nášho rekordne dlho vládnuceho ministra práce ešte nepočul. Čo je horšie, jeho sociálne myslenie som do dnešného dňa ešte ani nevidel a to nie len v súvislosti so zavádzaním dôchodkového stropu, čo vláda prezentuje pomaly ako prevratnú novinku.

Znie to ako fráza, pretože sociálne myslenie ministra práce zatiaľ nebolo reálne dokázané na žiadnom kroku. Minister sa zásadným zmenám v sociálnom systéme, prípadné prepracovanie celého sociálneho systému mimoriadne vyhýba a tvári sa, že zastarané zákony sú absolútne v poriadku. Pritom tento systém postupne poškodzuje mnohých ľudí, nie len svojou byrokraciou, ale predovšetkým ako už bolo spomenuté svojou neaktuálnosťou.

Systém škodí hlavne ľuďom, ktorí potrebujú obrovskú pomoc a nedokážu sa nástrahám zákonov a rozmarom úradníkov účinne brániť. Toto všetko čo sa na Slovensku za vlády ministra Richtera (ne)urobilo nie je vôbec sociálne a napriek tomu, že sa to všetkým snaží nahovoriť, sociálne myslenie mu reálne chýba, nehovoriac o tom, že aj keby nejaké prvky takéhoto myslenia sa občas prihlásili o slovo, určite by s nimi nevedel adekvátne naložiť.

Problémom je, že samotný minister zrejme nepozná realitu a nevie čo všetko znamená potrebovať pomoc od slovenského sociálneho systému. Bolo by vhodné, keby si sám vyskúšal čo to je fungovať z tých financií, ktoré dostávajú rôzne rodiny v nepriaznivých situáciách. Takto jeho slová o sociálnom myslení vyznievajú naozaj smiešne. Samozrejme, situácia smiešna nie je, pretože pre neschopnosť trpia ľudia v rôznych nepriaznivých situáciách.

Minister by mal zvažovať čo povie, pretože v snahe vyzerať dôležito vyzerá presne naopak. Slová o jeho sociálnom zmýšľaní nemajú žiadny význam. Sú to v podstate len frázy, ktoré majú snahu presvedčiť ľudí, no ten, kto okúsil, čo je to využiť tento sociálny systéme vie, že tieto slová neznamenajú nič. Minister práce Richter je najslabší minister z celej vlády.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
08. 07. 2018


comments powered by Disqus