Dnes je 28.10.2021

Ministerstvo financií, ani reforma, ani odškodňovací zákon

Ministerstvo financií predstavilo očkovaciu lotériu, ale stále neexistuje ani reforma a ani odškodňovací zákon.

Ministerstvo financií má na svojom konte doteraz jeden vytvorený projekt, žiadnu reformu a žiadny odškodňovací zákon. Projektom, ktorý sa podarilo vytvoriť, aby sa následne v jeho priebehu rýchlo menili pravidlá, je očkovacia lotéria. Ostatné projekty, reformy, novely, alebo iné zákony ešte nie sú na dohľad. Neviem či vôbec ešte niekedy budú a či je vhodné niečo také na Slovensku očakávať.

Napriek tomu mnohé firmy čakajú až doteraz na odškodňovací zákon, možno sa raz dočkajú, možno im nejaké financie raz pomôžu a možno raz bude existovať forma pomoci, ktorá bude nie len rýchla, ale aj efektívna. Či to bude pri tomto ministrovi financií, niečo takéto si nedovolím odhadnúť, pretože tu sa nedá nič odhadovať a ani predvídať. Tu sa dá len vstrebať to, čo sa niekoľko mesiacov hovorí a zbytočne.

Ak už nebola odvaha zapracovať na reforme, tak mala byť odvaha začať pracovať na odškodňovacom zákone, ktorý by bol použiteľný aj v iných prípadoch. Nebolo by zbytočné začať ho tvoriť aj hneď, na ministerstve financií by mohli začať na niečom takom pracovať. Len možno inak ho predstaviť verejnosti a najprv odbornej verejnosti. Odbornou a verejnou diskusiou na úrovni štátu ešte neprechádzalo takmer nič.

Možno aj preto, že tento proces je náročný a odhalí množstvo chýb, ktoré bude musieť niekto naprávať a bude to náročné, pretože ako sme si na Slovensku už začali zvykať, všetko sa nedá, nemôže sa, nevie sa. Ak by sa už do samotnej tvorby prizvala odborná verejnosť, možno by to vyzeralo neskôr inak, ale to by sa muselo zmeniť zmýšľanie a pracovná taktika niektorých jedincov.

Vyzerá to veľmi zvláštne ak sa následne niekto nezdrží,  vybieha s čiastkovými informáciami a nakoniec z toho aj tak nič nie je. Možno si treba otvorene povedať, že sa to vytvoriť nevie, aj keď sa mi v to nechce veriť. Tu sa možno pretláčajú iné politické priority a politické egá, ktoré už dávno brzdili to, čo malo ľuďom finančne pomáhať. Ľudia zas doplácajú na neschopnosť, alebo politické nátlaky.

Na Slovensku zostalo stále množstvo firiem, ktoré by tento zákon potrebovali, alebo akýkoľvek iný zákon, ktorý by riešil situáciu aká tu je už viac ako rok. Áno, za tento čas nebol nikto z koalície schopný presadiť návrh odškodňovacieho zákona, pretože politika a egá nepustia a musíme si dokazovať svoju politickú „silu“. Ľudia sa v uplynulých mesiacoch neraz len prizerali čo všetko sa na Slovensku robí a bez efektu.

Neschopnosť, neefektívnosť, takto mnohí hodnotia viac ako rok „iného“ fungovania Slovenska. Vyzerá to tak, že ešte stále v tom pokračujeme a nikto nevie dokedy ešte stále bude Slovensko stále len čakať na rýchle riešenia, vtedy, keď ich naozaj potrebujeme. Neustále výhovorky a následne sa o probléme už nehovorí. Na Slovensku sa za viac ako rok nedokázali vytvoriť zásadné formy pomoci.

Čítajte aj:

Koalícia má stále svoje problémy a ako sa darí opozícii?

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
09. 09. 2021


comments powered by Disqus