Dnes je 25.06.2019

Na pokutách vybrali tisícky eur

Pokuty vo výške viac ako 37 tisíc eur udelili kontrolóri finančnej správy na základe kontrolnej akcie počas vianočného obdobia vo všetkých krajoch Slovenska.

Pokuty vo výške viac ako 37 tisíc eur udelili kontrolóri finančnej správy na základe kontrolnej akcie počas vianočného obdobia vo všetkých krajoch Slovenska. Urobili takmer 700 kontrol elektronických registračných pokladníc (ERP), pričom v takmer 200 prípadoch zistili pochybenia. Finančná správa zintenzívnila v decembri kontroly elektronických registračných pokladníc (ERP) v súvislosti s konaním vianočných trhov, ale aj so zvýšeným počtom kupujúcich v kamenných predajniach. Kontrolóri finančnej správy počas vianočného obdobia ešte viac kontrolovali dodržiavanie zákona o ERP, aby ochránili kupujúcich pred konaním nepoctivých predajcov.

Počas posledných troch týždňov roka 2018 vykonali celkovo 694 kontrol, pričom v 183 prípadoch z nich zistili pochybenia.. Výška udelených pokút dosiahla sumu 37 330 eur. Najviac pokút udelili kontrolóri finančnej správy v Bratislavskom kraji (12 000 eur), ďalej v Nitrianskom (4 570 eur) a Prešovskom kraji (4 350 eur). Najmenej pokút kontrolóri udelili v Banskobystrickom kraji, kde výška sankcií dosiahla 1 440 eur.

Finančná správa pravidelne kontroluje dodržiavanie zákona o používaní ERP. Pri kontrolnej činnosti najčastejšie ide o porušenia zákona ako nedostatočné označenie tovaru alebo služby, neoznačenie predajného miesta oznamom, že ide o prevádzku/podnikateľa, na ktorého sa nevzťahuje povinnosť evidovať tržbu, prípadne nebol na prevádzke/predajnom mieste vyobrazený vzor pokladničného dokladu tak, ako to definuje zákon.

Fungovanie elektronických registračných pokladníc sa bude od 1.júla 2019 meniť. Poslanci NR SR schválili novelu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Všetci používatelia registračných pokladníc budú napojení na portál finančnej správy. Finančná správa si od nových podmienok sľubuje zefektívnenie kontrol, a tým aj účinnejší boj proti daňovým únikom. Výhodou pre podnikateľov bude zníženie administratívnej záťaže rovnako ako úspora na servisných poplatkoch.

Čítajte aj:

Telekom počas sviatkov: Viac hovorov a SMS

 

 

zdroj finsprava

foto ilustračné

 

-news-
09. 01. 2019


comments powered by Disqus