Dnes je 18.07.2019

Na severe sa sneženia nezbavia. Pripadne ešte cez 30 cm

Intenzívne sneženie spôsobilo na Orave obrovské problémy a vo viacerých oblastiach si vyžiadalo vyhlásenie mimoriadnej situácie. Do boja so snehom bola povolaná už aj ťažká technika z viacerých kútov Slovenska.

Husté sneženie na severe spôsobilo obrovské komplikácie v mnohých oblastiach. Najhoršie sú na tom Kysuce a Orava, kde bol mimoriadny stav vyhlásený už vo viac ako desiatke obcí. Počas nedele a pondelku sa bude tlaková níž nad Ukrajinou vypĺňať a jej vplyv bude čoraz slabší. Od západu sa preto do našej oblasti rozšíri chrbát vyššieho tlaku vzduchu, ktorý zabezpečí krajšie počasie.

Táto situácia sa zmení už v noci na utorok, kedy sa nad naše územie dostane frontálna oblačnosť a opäť sa vyskytnú snehové prehánky, najmä na severozápade Slovenska. V utorok nás čaká výrazná zmena v počasí. Cez Baltské more sa bude ďalej nad Poľsko presúvať hlboká tlaková níž. Po jej strednej strane postúpi do našej oblasti od severozápadu frontálny systém, ktorý prinesie intenzívne zrážky na viaceré miesta.

Situácia bude najhoršia na severe Trenčianskeho kraja, na Kysuciach a na Orave. Tieto oblasti sú náchylné na severozápadné prúdenie, pri ktorom tu vždy napadne veľa zrážok. Už v utorok a v stredu môže vo vyššie spomínaných oblastiach napadnúť 20 až 30 centimetrov snehu. Prúdenie sa bude postupne meniť na severné. Zatiaľ čo zrážky sa budú od stredy až do piatku na zvyšku územia vyskytovať len ojedinele, na Orave, na Kysuciach a na severe Spišu bude naďalej trvalo snežiť.

Do konca nasledujúceho pracovného týždňa tak môže v spomínaných oblastiach spadnúť miestami až do 50 centimetrov nového snehu. Existuje tak možnosť, že v oblastiach ako Oravská Lesná bude prekonaná hranica 2 metrov.

Čítajte aj:

Slováci minú najviac peňazí na bývanie

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

-iMeteo.sk-
06. 01. 2019


comments powered by Disqus