Dnes je 20.10.2020

Na Slovensko mieria intenzívne zrážky. Dnes budú aj búrky

Začiatok týždňa sa na našom území niesol v pokojnom duchu počasia, no to sa už čoskoro zmení. Počasie chystá pomerne zásadnú zmenu.

Do našej oblasti prúdi po prednej strane tlakovej níže od juhu veľmi teplý vzduch a v tomto teplom vzduchu aktuálne do našej oblasti zasahuje výbežok vyššieho tlaku vzduchu. A práve vďaka tejto kombinácii aktuálne na našom území prevláda prevažne slnečné a teplé počasie. Teploty počas dňa sú nad hranicou dlhodobého normálu, no to sa už čoskoro zmení. Počasie totiž chystá zásadnú zmenu a z leta sa dostaneme rovno do jesene.

V stredu a vo štvrtok nás už čaká viac oblačnosti, no stále budú teploty nad úrovňou dlhodobého normálu. Do našej oblasti bude síce naďalej prúdiť teplý vzduch od juhu až juhozápadu, no ten už bude aj vlhký. To zapríčiní, že v tomto vzduchu sa bude nad našou oblasťou vytvárať kopovitá oblačnosť a následne zrážky. V priebehu stredy sa na Slovensku očakávajú aj búrky.

V priebehu dnešného dňa sa budú predovšetkým v popoludňajších hodinách na západnom a strednom Slovensku v teplom a vlhkom vzduchu vytvárať prehánky a búrky. Tie sa očakávajú na viacerých miestach. Na východnom Slovensku sa zajtra prehánky alebo búrky v priebehu zajtrajšieho dňa neočakávajú. Vo štvrtok sa situácia otočí. Prehánky a búrky budú úradovať predovšetkým na strednej a východnej časti územia.

Premenlivé počasie v stredu a vo štvrtok bude len predzvesťou toho, čo nás čaká počas piatka a víkendu. Cez naše územie totiž začne od severozápadu postupovať tlaková níž a jej stred by sa mal usadiť v sobotu a v nedeľu priamo nad južným Poľskom. Tlaková níž by sa až počas budúceho pondelka mala začať postupne vypĺňať.

Od piatka až do pondelka nás tak čakajú veľmi výdatné zrážky, ktoré môžu priniesť v skutku významné zrážkové úhrny. Tie by sa mali pohybovať v desiatkach milimetrov, pričom aktuálne numerické modely očakávajú, že za 4 dni by mohlo na severe a na strednom Slovensku napršať aj cez 100 mm zrážok. Okrem toho, že bude sychravo, tak bude aj veterno. Dnes a vo štvrtok tak počítajte s postupnou zmenou počasia. Najskôr nás čakajú prehánky, či ojedinelé búrky, no od piatka zasiahne Slovensko výdatný dážď, ktorý môže priniesť desiatky milimetrov zrážok.

Týždeň na Slovensku o koronavíruse a o tom ako si premiér Matovič zrejme uveril

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-iMeteo.sk-
23. 09. 2020


comments powered by Disqus