Dnes je 26.05.2019

Na Slovensko prichádza sneženie a poľadovica

Počas večera začal cez naše územie postupovať oklúzny front. Ten prináša sneženie, dážď, ale aj mrznúci dážď, pri ktorom sa tvorí poľadovica.

Zatiaľ čo Mikuláš priniesol deťom kadejaké dobroty, tak na naše cesty priniesol aj poľadovicu. Do chladného vzduchu totiž večer vstúpil oklúzny front, ktorý sa postaral o zrážky. Na Morave očakávali tvorbu poľadovice, ktorá sa v prvej polovici noci dostala aj nad naše územie.  Poľadovica je aktuálna predovšetkým na severozápade Slovenska a najmä v oblasti Malých Karpát. Vyskytuje  sa totiž dážď, no teploty sú nízke a idú aj pod nulu. Na strednom Slovensku by to malo byť o snehu.

Snehu sa dočká aj východ Slovenska

Zatiaľ čo na západe bude pršať, tak krajný východ obdrží výraznú snehovú nádielku. Na krajnom východe by malo začať snežiť dnes ráno, pričom sneženie bude pokračovať až do sobotňajšieho rána a bude výdatnejšie. Za 24 hodín môže napadnúť 5 až 15 cm snehu, no v oblasti Bukovských vrchov, Polonín a Vihorlatu by mohlo napadnúť aj viac ako 20 cm. Počítajú s tým aktuálne výstupy numerických modelov.

Začiatok víkendu bude teda na východe Slovenska zimný, západ Slovenska bude mať zas upršané počasie. Na strednom Slovensku bude miestami pršať a miestami sa k tomu pridá aj sneh. Ako to bude presnejšie vyzerať počas víkendu prinesieme v ďalšom článku.

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

-iMeteo.sk-
07. 12. 2018


comments powered by Disqus