Dnes je 30.06.2022

Na Slovensku nie je dostupných množstvo liekov

Na Slovensku nie je dostupných množstvo inovatívnych liekov, ktoré iné krajiny majú už dávno, oberáme slovenských pacientov o účinnú liečbu?

Na Slovensku nie je dostupných množstvo liekov, ktoré sú predovšetkým určené pred onkologických pacientov. Ostatné krajiny s týmto problém nemajú, kým na Slovensku vieme mať k dispozícii jeden, prípadne dva lieky, ostatné krajiny ich majú k dispozícii omnoho viac. Ide o lieky, ktoré nie sú experimentálne a majú preukázateľné účinky, dokážu udržať istú kvalitu života pacientov.

Na Slovensku zabúdame na inovatívnu liečbu, problém je aj s preplatením poisťovňami

Na Slovensku sme začali zabúdať na inovatívne postupy pri liečbe, predovšetkým čo sa týka liekov. Kým ostatné krajiny dokážu držať inovatívny krok a pre svojich ľudí sa snažia zabezpečiť to najlepšie, na Slovensku sme zas pozadu. Nie je to tom, že by sme nemali odborníkov, tých máme, ale nie sú na správnych miestach. Slovenský pacient sa neraz cíti ako menej cenný človek, ktorému sa nedostane to najlepšie v Európe.

Pri ochoreniach, ako sú napríklad onkologické je veľmi dôležité držať krok s ostatnými krajinami a mať k dispozícii čo najviac liekov, ktoré pomáhajú. Dokáže sa tak nie len spomaliť, ale možno aj zastaviť priebeh ochorenia, prípadne sa dokáže udržať kvalita života pacienta čo najdlhšie. Ak sa na to pozrieme rečou financií, dokážeme tak odľahčiť aj zdravotníctvo.

Dôležitá je reč kvality života pacienta, ktorý ak vidí, že sa jeho stav zlepšuje, prípadne nezhoršuje, dokáže psychicky lepšie zvládať svoje ochorenie a tým dokáže kvalitnejšie bojovať. Dnes sme v kvalite dostupných liečiv v Európe na tom veľmi dobre, diskutabilná je kvalita v jednotlivých krajinách a ako vieme, Slovenskom v tejto dostupnosti výrazne zaostáva za priemerom Európy.

Dostupnosť liekov je prvoradá, ale veľmi dôležité je aj to, aby zdravotné poisťovne boli výraznejšie nápomocné. Nemôže sa stávať to, že lekár sa mesiace snaží predpísať inovatívnu liečbu, ktorá pacientovi pomáha, ale poisťovňa ju nechce preplácať. Na Slovensku bolo množstvo takýchto prípadov, kedy sa na záchranu pacienta museli vyzbierať ľudia, kým poisťovňa nechcela lieky preplácať.

Na Slovensku nemôžeme obchádzať situáciu onkologických pacientov, ktorí majú nádej, že im inovatívne lieky pomôžu, alebo aspoň pomôžu kvalite ich života. Rovnako je to aj pri iných rôznych ochoreniach. Pacient nemôže byť vnímaný výhradne cez financie, alebo ak to niekto chce tak urobiť, tak by si mal zvážiť, že ak sa podarí vďaka drahšiemu lieku pacienta vyliečiť, bude plnohodnotne fungovať ďalej.

Mali by sa nad tým zamyslieť nie len na ministerstve zdravotníctva, ale aj v poisťovniach, že ak sa pacientom odoprie drahšia liečba, alebo dostupnosť inovatívnych liekov bude slabá, tak štát, ani poisťovňa týmto nijak financie nebudú získavať. Je to naozaj zvláštne sa pozerať na zdravie ako na biznis, nezabúdajme, že za každou diagnózou sa skrýva človek, ktorému treba pomôcť.

Čítajte aj:

Ako bude vyzerať zmena v dôchodkoch na Slovensku?

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
23. 06. 2022


comments powered by Disqus