Dnes je 29.11.2021

Na Slovensku sa ľudia zadlžujú, aj keď nemusia

Zadlžovanie Slovákov je čoraz výraznejšie, ak nepomôžu banky, prichádzajú nebankové subjekty a mnohí si tak skomplikujú situáciu, finančná gramotnosť je slabá.

Na Slovensku sa ľudia čoraz viac zadlžujú, aj keď nemusia. Nádherné reklamy o pôžičkách a splátkach, ktoré nemusíte platiť teraz, stačí až o niekoľko mesiacov navodzujú dojem, že teraz si môžeme kúpiť všetko a niekedy neskôr sa to bude splácať. Niekedy neskôr príde tak či tak a pre množstvo ľudí nastáva problém. Ak sa pôžička začína vykrývať pôžičkou a neexistuje finančný plán je to stále problematické.

Situácia je zvláštna, neraz kupujeme nad svoje pomery a aj to, čo nie je nutné. Vždy platí pravidlo, že treba nakupovať len tie veci, na ktoré máme. Nehovoríme teraz o rôznych nutných výdavkoch, ako napríklad nefunkčné spotrebiče a iné. Ale ak si niekto dokáže kúpiť drahú vec, na ktorú nemá a nie je mu treba, k tomu sa tým zaviaže na roky splácania, tak to nie je v poriadku.

Takto na Slovensku zmýšľa množstvo ľudí, podporujú to reklamy, ktoré hovoria o neskoršom splácaní. Ak si človek nedokáže spočítať všetky riziká s tým spojené a funguje takýmto spôsobom systematicky neustále, je otázkou času, kedy sa dopracuje k dlhom. Zadlžovanie Slovákov je zásadný problém, ktorý nevieme riešiť už dlhé roky. Finančná gramotnosť je veľmi slabá a vzdelávanie nefunguje tak, ako by sme chceli.

Vieme zvážiť na čo máme a na čo nemáme? Množstvo ľudí to nedokáže a berie zadlžovanie sa aj pre veci, ktoré nie sú nevyhnutné ako samozrejmosť. Už dlhé roky sa snažíme zbaviť sa tohto problému, ale akosi sa to nedarí. Viac by mal zasiahnuť štát, pretože zdravé domáce financie obyvateľov sú správnym základom pre stabilné prostredie aj v rámci celého Slovenska.

Nemusí byť každý milionár a mať menej financií nie je hanba. Dôležité je s nimi vedieť pracovať a v minulosti sa aj z mála dokázalo zvládnuť mnoho. Pretože sa nemíňalo na to, na čo sa nemalo. Množstvo ľudí si povie, že míňajú, prípadne sa zadlžujú len nutné veci. Ak by sme sa pozreli na ich výdavky, nebolo by to celkom tak. Napriek tomu, nikdy nie je neskoro začať sa správať finančne zodpovednejšie.

Prečo sa o tomto teraz hovorí viac ako inokedy? Epidémia na Slovensku ukázala, že ak nie je vytvorená dostatočná finančná rezerva v rodinách, tak môže nastať existenčný problém. Množstvo ľudí na Slovensku takéto rezervy nemá, pretože sa finančne nesprávali ako mali a tí sa dostávajú na okraj chudoby, prípadne si čoraz viac berú rôzne pôžičky od rôznych subjektov.

Na Slovensku sa ľudia výrazne zadlžujú a ak nechceme mať po epidémií, ktorá sa prejavuje aj istou finančnou nestabilitou, množstvo ľudí na hranici chudoby, mali by sme začať výraznejšie sledovať finančnú gramotnosť a vplývať na nich, aby robili len také finančné rozhodnutia, na ktoré majú a neohrozia sa zadlžovaním. Slovensko musí mať stabilné financie.

Čítajte aj:

Čo sme na Slovensku zistili v priebehu epidémie?

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
16. 11. 2021


comments powered by Disqus