Dnes je 28.10.2021

Na Slovensku sa vyskytne výraznejšie ochladenie a aj sneženie

Na Slovensku sa vyskytne výraznejšie ochladenie, snehové vločky sa už môžu objaviť na viacerých miestach.

Jeseň je už v plnom prúde a nachádzame sa v chladnejšom vzduchu a vyskytli sa aj prvé mrazy. V nadchádzajúcich dňoch sa príliv studeného vzduchu do našej oblasti zvýrazní a dostaneme sa do veľmi studeného, pôvodom arktického prúdenia. Priemerná teplota by sa v nadchádzajúcich dňoch mala pohybovať na hodnote 15°C a v noci budú teploty postupovať k nule, v dolinách a v kotlinách budú teploty aj menej ako nula stupňov. Ďalšiu vlnu studeného vzduchu prinesie do našej oblasti studený front, ktorý dnes večer začne postupovať cez naše územie, pričom za týmto studeným frontom sa výrazne ochladí. Do našej oblasti totiž prenikne arktický vzduch od severu medzi tlakovou výšou. Vzduch, ktorý k nám bude prúdiť bude mimoriadne chladný a na súčasnú ročnú dobu teplotne výrazne podpriemerný.

Najsilnejší prísun studeného vzduchu sa očakáva v stredu, kedy teplota v hladine 850 hPa (cca 1500 m n.m.) bude na  hodnote -2°C, pričom na severe bude teplota tejto vzduchovej hmoty okolo -3 až -4°C. Táto hladina je veľmi podstatná pre charakter skupenstva zrážok v nižších polohách. Všeobecne platí, že keď je teplota v hladine 850 hPa pod -5 °C, tak sa sneženie očakáva aj v nížinách. Na horách teda bude mrznúť a to aj v priebehu dňa. Chladné počasie sa vyskytne na celom Slovensku. Mrznúť síce bude len v dolinách a v kotlinách v priebehu noci, ale cez deň teplo nebude. Teploty sa budú v priebehu dňa pohybovať len od 8 do 14°C. Na severe Slovenska bude ešte chladnejšie, od 5 do 7°C.

Hranica sneženia by sa totiž mala od stredy pohybovať okolo výšky 1000 m n.m., pričom v ranných hodinách sa môže vyskytovať aj na 700 až 800 m n.m. Súčasne sa budeme nachádzať v chladnejšom a vlhšom prúdení a naše územie budú postupovať zrážky, ktoré sú v tomto type prúdenia najpočetnejšie na severe a predovšetkým na náveterných stranách. V nižších polohách severného Slovenska sa môžu taktiež objaviť prvé tohtoročné snehové vločky. Na Slovensku sa bude vyskytovať zimné počasie.

Čítajte aj:

Nápady z ministerstva financií, potrebujeme nahnať financie do rozpočtu na úkor ľudí?

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-iMeteo.sk-
12. 10. 2021


comments powered by Disqus