Dnes je 22.01.2022

Na Slovensku sme v dlhoch, čoraz viac

Na Slovensku sme stále v dlhoch, deficit štátneho rozpočtu je výrazný a bude výraznejší, čo všetko môže za tento stav?

Na Slovensku sme stále vo výraznejších dlhoch, rozpočet je deficitný a deficit sa bude ešte viac zvýrazňovať. Na verejné financie výrazne vplývajú všetky opatrenia a obmedzenia, vidíme obrovský nátlak na uvoľnenie opatrení aj s istým rizikom, pretože štát nevie pre neuveriteľný dlh dostatočne kompenzovať všetky straty firiem, ktoré boli obmedzené pre opatrenia.

Nesprávny prístup k zvládaniu a zavedeniu rôznych opatrení spôsobuje nemalé finančné výpadky štátu a firiem. Firmy sa museli neraz zaobísť bez štátnej pomoci, nedostali ani euro, pretože akosi nesplnili podmienky pre štátnu pomoc. Napriek tomu, sa štát neuveriteľne zadlžil zlými rozhodnutiami v riadení epidémie. Nehovoriac o tom, že predošlé vedenie Slovenska tiež výraznejšie nepomohlo štátnemu rozpočtu.

Okrem toho, že sme na krízové situácie nemali žiadne finančné rezervy, sme videli aj to, ako sa dajú verejné financie rozhadzovať niekoľko mesiacov a nesprávne. Kým v iných krajinách bol lockdown, teda všetci boli doma, na Slovensku sme si chodili po modré papieriky a to každý týždeň. Iné krajiny vynaložili financie na odškodnenie firiem v priebehu lockdownu, na Slovensku sme ich vynaložili na plošné testovanie a neskôr skríning, ktoré nemali efekt.

Nebol to požadovaný efekt, pretože na Slovensku sme si do obehu vypustili množstvo infikovaných bez príznakov, ktorých testy nezachytili a mali papier, že „sú v poriadku“. Takto sme si zamorili krajinu a tak sa rozhodlo testovať ešte viac a stále. O plošnom testovaní a jeho obmedzenom význame sa hovorí často, pretože žiadna krajina neurobila niečo takéto a žiadna krajina sa nespoliehala na tento typ testov. Zvýraznilo to štátny dlh.

Po tom, ako sa z očkovania stala politická hra, ľudia stratili dôveru, prípadne ich to prestalo zaujímať, sme museli vynaložiť obrovské financie na motiváciu týchto ľudí. Niekoľko mesiacov vynakladania financií ma diskutabilný efekt, možno niekoho motivovali, ale väčšinu, ktorá má svoje iné argumenty nepresvedčia ani financie. Napriek tomu pomoc dôchodcom je v poriadku, ale nepomáha sa všetkým.

Aj tieto finančné motivácie zvýraznili verejný dlh, ale tu sa na to nemusíme pozerať až tak zle, hoci je pravdou, že môže za to výrazne nezvládnutá kampaň. V rozpočte sa na zvládnutie epidémie koronavírusu vyčlenilo nemalé množstvo eur, ale mám pocit, že to bude v priebehu tohto roka stále málo a deficit štátneho rozpočtu bude výraznejší. Počítame aj s nesprávnym postupom koalície, ktorý je samozrejmý.

Na Slovensku sa budeme z tohto zadlženia dostávať mnohé roky, napriek tomu, že dlh bude veľmi výrazný, mnohým firmám sa nedokázalo pomôcť, zdravotníkom sa nedokázalo plnohodnotne zaplatiť a epidémia sa nedokázala zvládnuť. Nesprávne rozhodnutia stoja Slovensko milióny eur a dnes sa už asi nemusíme pozerať na to, ako veľmi posunieme Slovensko do dlhov, dnes musíme pomáhať efektívne.

Čítajte aj:

Uvoľňujeme opatrenia a zabúdame na opatrnosť

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
12. 01. 2022


comments powered by Disqus