Dnes je 18.07.2019

Na Slovensku sme v mnohom zaostali, úrady medzi sebou nedokážu komunikovať

Na Slovensku sme zaostali skutočne v mnohom, žiaľ nie je to len fráza, je to fakt, štátne úrady medzi sebou stále nedokážu efektívne komunikovať a spolupracovať.

Zaostávame za ostatnými krajinami, nie je to len fráza nahnevaných ľudí, ale aj realita, s ktorou sa stretávame takmer na dennom poriadku. Aj keď je snaha navodiť atmosféru, ako sa Slovensko pohlo v digitalizácii a zmenšovaní byrokracii vpred, pri vybavovaní základných záležitostí nachádzame elementárne problémy, ktoré dokážu nie len oberať o čas, ale predovšetkým komplikovať život.

Okrem aktívneho chaosu na niektorých úradoch nefunguje ani komunikácia. Dokonca nie len medzi jednotlivým úradmi, ale aj v rámci jedného úradu a jednej budovy. Napriek investovaným miliónom a sľubom stále neexistuje jednotný systém, ktorý by sa postaral o zjednodušenie života bežným ľuďom a zjednodušenie práce úradníkom. V čase, kedy idú technológie výrazne vpred je aktuálny stav na strane štátu doslova o ničom.

Aj keď existuje portál slovensko.sk, ktorý má plniť úlohu miesta, kde vybavíte cez počítač s občianskym preukazom s čipom všetko, jeho fungovanie je zatiaľ viac o kritike používateľov, než o radosti a uľahčení bežných vecí. Aj pri tomto webe, ktorý sa testoval zrejme za svojej plnej prevádzky a testoval tým aj nervy používateľov existujú snahy o navodenie atmosféry jedinečnosti a bezchybnosti. Rozprávať by o bezchybnosti tohto portálu vedeli predovšetkým podnikatelia, ktorí si užívajú radosti ne-fungujúcej stránky za nemalé peniaze.

Žiadna vláda nedokázala vytvoriť jednotný systém, kde by si úrady dokázali sami vyhľadať potrebné informácie bez nutnosti vyťažovať bežného človeka, ktorý aj pre banality neraz obíde niekoľko rôznych inštitúcií, stále s neistým výsledkom, aby nakoniec zistil, že potrebuje ďalšie dni dovolenky, aby doriešil to, čo potreboval. Ak ešte okrem tohto všetkého natrafí na menej znalých úradníkov, tak má postarané aj o kvalitný adrenalínový zážitok. Takto to funguje na Slovensku dnes, v dobe, keď sa chceme tváriť neuveriteľne vyspelo.

Pritom, jednoducho povedané, digitalizácii šéfovali pomerne známe zvučné mená, ktoré mohli ukázať svoje schopnosti. Súčasný premiér Peter Pellegrini a momentále je pri kormidle Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu  aj bývalý minister zdravotníctva Richard Raši. Čakali by sme od nich viac, no zatiaľ poriadne nefunguje nič. Jeden úrad nevie čo robí druhý, sociálna poisťovňa sa nedokáže dostať cez úradné hodiny do svojho systému. Takto sa (ne)funguje bežne a táto nefunkčnosť stála slovenských daňových poplatníkov nemalé peniaze a stále nemôžeme využívať mnohé zaplatené funkcie.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
29. 07. 2018


comments powered by Disqus