Dnes je 20.04.2021

Naozaj môžu všetko? Prevziať politickú zodpovednosť by mali mnohí z koalície

Môžu politici na Slovensku všetko, robí sa presne to, čo sa kritizovalo, bez politickej zodpovednosti.

Kritizujú ich bežní ľudia, novinári, komentátori, mať iný názor je dnes nebezpečné a Borisa Kollára nezaujíma ani to, čo povie nejaký hygienik. „Konzílium odborníkov nie je štátna autorita, ktorá rozhoduje o tom, čo má byť otvorené alebo zatvorené. Mňa nezaujíma, čo povie nejaký infektológ alebo odborník,” povedal Boris Kollár na obhajobu svojho straníckeho kolegu Hollého, ktorý na výnimku vycestoval do zahraničia a priniesol nie len sebe, ale zrejme aj mnohým politickým kolegom nákazu.

Na testy zrejme nešiel a rovnako podľa všetkého neriešil ani karanténu, využil výnimku, ktorá platí na Slovensku od apríla. Jeho obhajoba od svojich koaličných kamarátov spočíva v tom, že túto výnimku využil len raz. No aj to v tom najhoršom čase a k tomu novinári zistili, že to raz nemuselo byť. V momentoch, kedy na Slovensku prichádzali tvrdšie opatrenia, nemocnice začali kolabovať, lekári, sestry a ostatný zdravotnícky personál nasadzuje svoje životy sa niekto rozhodne ísť za rodinou do krajiny, kde je tiež zlá situácia a ako bonus priniesť nákazu. To všetko s krytím výnimky.

Politici sa neuveriteľne držia svojich funkcií a tento človek mal už dávno odstúpiť. Politikov a všetkých Slovákov musí zaujímať, predovšetkým teraz, čo povie hygienik. Nemôžeme trpieť túto aroganciu moci a musí sa trvať na tom, aby títo ľudia odstupovali zo svojich funkcií. To nemusí okamžite byť o predčasných voľbách. Politici toto nesmú robiť.

Všetko čo táto koalícia kritizovala sa deje aj teraz a to vo veľkom rozmere. Využívajú politické výhody a nemienia sa vzdať svojich funkcií. Dovolenkujú v časoch, keď je na Slovensku najhoršie a keď by mal každý politik pracovať naplno, aby sa dosiahlo riešenie tejto zlej situácie, ktorú máme na celom Slovensku. Táto koalícia sa vyslovene tak chce udržať v pôvodnom zložení, že je schopná podliezať morálne hodnoty.

Morálne hodnoty sa podliezajú aj v momente, keď nie je ochota vyvodiť politickú zodpovednosť za stav, ktorý máme na Slovensku. Rovnako sa morálne hodnoty podliezli v časoch, keď sa na verejnosť dostali informácie o zvláštnych študentských úspechoch našich najvyšších ústavných činiteľov. Spoločnosť dostala zásadný odkaz, politici môžu všetko a všetko si dokážu obhájiť, aj keď hlúpo.

Možno aj preto mnohí odmietajú dodržiavať nutné opatrenia a pravidlá. Je to síce hlúpe takto ukazovať svoj vzdor, no ak niečo môžu politici, tak aj bežný človek si povie, že môže aj on. Ak môže mať výnimku politik, bežný človek cíti krivdu. Aj kritická infraštruktúra ako sú odrazu aj politici by napriek výnimkám mali dodržiavať množstvo opatrení. Tie výnimky mali byť okrem toho udelené iným spôsobom. To je už ale slabosť hlavného hygienika, ktorý ustupuje politickým tlakom.

Na Slovensku táto situácia nepomáha k dôvere koalície a ľudia ich názory, či opatrenia obchádzajú. Toto Slovensku nepomáha a ani táto koalícia neraz Slovensku nepridala na úspechu. Skôr naopak polarizovala spoločnosť, rozdelila ľudí a dosiahlo sa to, že množstvo ľudí opatrenia nerieši. Aj napriek ústavnej väčšine je táto koalícia mimoriadne slabá a trpí na nesprávnych ľudí, nedostatok skúseností a manažérskych schopností. Politická naivita a neschopnosť, nedostatok schopných ľudí a k tomu aj využívanie všetkého čo sa dá. Slováci chceli na Slovensku zmenu, ale táto zmena v kombinácii s touto situáciou zrejme nie je optimálna. Zodpovednosť by mali prevziať mnohí z celej koalície.

Čítajte aj:

Ako bude vyzerať politická situácia v novom roku?

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
14. 01. 2021


comments powered by Disqus