Dnes je 25.06.2019

Nová politická strana, ktorá nič nerieši a Smerácke nezhody

Na Slovensku budeme mať ďalšiu politickú stranu, ktorá rozdelí hlasy voličov a Smer zažíva názorové nezhody. Slovenská politická scéna začala byť zaujímavá.

Uplynulé dni a týždne priniesli okrem prezidentských volieb množstvo zvratov a slovenská politická scéna začala byť o niečo viac zaujímavejšia. Predovšetkým je zaujímavé sledovať ako vyzerajú názorové rozchody v strane Smer. Prvé náznaky ukázal premiér Pellegrini už pred istým časom, kedy odsúdil správanie svojich straníkov pri voľbe sudcov. Následne po celkom jasne prehratých voľbách vedenie strany cez svojho hovorcu vydalo stanovisko, že tento výsledok je v podstate v poriadku a takto to chceli.

Na toto reagoval už bývalý minister financií Kažimír, ktorý otvorene povedal nie, toto čo strana Smer predviedla v prezidentských voľbách je jasný neúspech. Voči zvláštnej ideovej rétorike, ktorá sa snaží navodzovať dojem, že všetko je v poriadku sa ohradilo mnoho známych a stálych smerákov, ktorým sa zrejme prestáva pozdávať aktuálne vedenie strany. Napriek tomu si stranícka vrchnosť drží svoju formu a nepriznáva si výrazné názorové rozdiely, ktoré sú čoraz častejšie a to nie len u radových členov strany.

Okrem vlastných straníckych problémov má Smer problémy aj v koalícii, no o tomto sme písali už v mnohých článkoch. V poslednej dobe nejde o vládnutie, ale o boj medzi lídrami. Je to logické, prieskumy ukazujú, že preferencie nie sú ideálne a na Slovensku postupne a systematicky posilňuje strana Mariána Kotlebu, ktorý postupne predbehol nie len SNS, či Most, ale aj mnohé opozičné strany.

Do tohto politického bludiska strán sa pripája aj dosluhujúci prezident Andrej Kiska, ktorý prehovoril k  ľudu o tom, ako „vyhrali“ prezidentské voľby a vyhrajú aj parlamentné. Túto taktiku priživenia som odmietol, veď prezidentské voľby vyhrala Zuzana Čaputová so svojím týmom v ktorom pokiaľ dobre viem dosluhujúci prezident Andrej Kiska nefiguroval. Zvláštna taktika, ktorá nie je správna a pokiaľ bude nová strana čoskoro exprezidenta používať tieto ťahy, tak veľa sympatií nepoberie.

Nová strana prináša aj ďalší efekt a to je drobenie voličov, ktorí sa orientujú na aktuálne opozičné strany. Andrej Kiska je zrejme motivovaný nástupom Progresívneho Slovenska, no nová strana bude loviť voličov v rovnakých vodách a veľmi silno pochybujem o tom, že jeho strana dokáže prebrať, či osloviť voličov Smeru. Istý čas platí, že problémom na Slovensku nie je nedostatok politických strán, ale ich obsah, ktorý mnohokrát neponúka takmer nič nové a predovšetkým nič, čo by prinieslo pozitívne zmeny. Neviem aký obsah chce dať ľuďom dosluhujúci prezident, no nemyslím, že vznik jeho strany je pre Slovensko nutný. Politická scéna je na Slovensku viac než zaujímavá a neustále sa zväčšuje, nájde sa niekto, kto skutočne pomôže ľuďom?

 

 

foto ilustračné/aktuality.sk

-Miroslav Vavra-
14. 04. 2019


comments powered by Disqus