Dnes je 24.05.2018

Občas sa mu podarí ukázať svoju pravú tvár, takýto je premiér Fico

Komunikáciu s novinármi zvláda, no napriek tomu sa premiérovi Ficovi podarí povedať to, čo si skutočne myslí. Teší sa z toho, že Slováci si vystačia aj s málom.

Povie pravdu, len keď sa pomýli? Premiér Fico komunikáciu s novinármi zvláda, síce svojsky, no vyzerá to tak, že otázky novinárov ho málokedy dokážu dostať do úzkych. Komunikácia a rétorika mu ide, svojimi slovami dokáže oslovovať voličov a napriek všetkému nakláňať časť verejnej mienky na svoju stranu. No niekedy povie aj to, čo si skutočne myslí a to bez akejkoľvek pretvárky.

Medzi naj výrok za posledné obdobie patrí: "Keby takáto situácia padla Španielom, že majú žiť z 300 alebo 400 €, tak asi zapália krajinu, ale naši ľudia žijú a idú ďalej. Toto je naša prednosť. A preto aj keď prídu ťažké časy, tak podstatne jednoduchšie ťažké časy prežijú krajiny ako je Slovensko." Živorenie je teda prednosť Slovákov a premiér je zrejme rád, že Slováci mlčia a idú ďalej.

Týmto výrokom chtiac - nechtiac ukázal čo si v skutočnosti myslí a to, že úrad vlády a ani samotný premiér toto vyjadrenie nechcel ďalej komentovať, ani korigovať značí, že si svoj rečový "výstrel" uvedomujú a skvelá vlastnosť Slovákov - živorenie z mála - im pomerne uľahčuje prácu, dokonca až vyhovuje. Aj takto náš premiér dokáže ukázať svoju právu tvár plnú sociálnej politiky a sociálneho cítenia voči ľuďom.

Neviem si predstaviť ako musí vládu a rezort práce tešiť fakt, že mnohí Slováci žijú ešte z menej ako je minimálna mzda. Volá sa to životné minimum a hoci sa posledne o niečo zvýšilo, na dôstojný život to vôbec nestačí a štát svojich ľudí vystavuje na hranicu chudoby, dokonca aj tých, čo za to nemôžu a potrebujú pomoc. Títo ľudia sa obracajú ako vedia, aby dokázali z toho mála relatívne dôstojne prežívať a odtŕhajú si od úst nie len jedlo, ale veľakrát aj nutné lieky. Pritom si ani neuvedomujú, že živorenie je ich prednosťou.

Ani som netušil, že vláda je takáto skvelá a dovolí prednostiam Slovákov vynikať a to v každodennom živote. Ďalšiu pravú tvár premiér ukazuje, keď hovorí o nezamestnanosti. Premiér vehementne tvrdí, že ľudia nechcú cestovať za prácou a neraz spomenul aj lenivosť. Iste, nájdu sa takí, ktorým práca nevonia a štát si s nimi dlhodobo nevie poradiť, hoci riešenie by nebolo až tak zložité. No neschopnosť rozvoja málo rozvinutých krajov premiér zhadzuje na plecia ľudí. Nechcú cestovať dvesto kilometrov za prácou? Lenivci...

Nie teda snahy vlády o pritiahnutie investorov a investícií do hladových dolín, ale ešte väčší odliv ľudí z týchto miest a prehlbovanie problémov týchto lokalít. Tu môžeme sledovať fakt, ako ide premiérovi Ficovi a ministrovi práce Richterovi o štatistiku. Čísla sú pre nich dôležité a potrebujú ich neustále vylepšovať, hoci štatistiky úradov práce majú nulovú výpovednú hodnotu. V tomto prípade premiér opäť ukazuje svoju pravú tvár a svojim spôsobom priznáva, že mu nejde až tak o ľudí, ako o dobré ukazovatele. Zároveň priznáva neschopnosť vlády riešiť hladové doliny.

Napriek tomu, že sa premiér Fico snaží komunikovať s novinármi, nie vždy sa dokáže udržať svoje nervy na uzde a podarí sa mu správať sa vulgárne, arogantne a nadradene. Tu si ale musíme priznať, že aj niektorí novinári sa nedokážu správať korektne, no človek na pozícii premiéra, či už chce, alebo nechce musí strpieť obrovský verejný záujem, ktorý je spojený aj s novinárskymi úletmi. Prípadne krivdy sa dajú riešiť súdnou cestou a nie tlačovými konferenciami, kde sú novinári označovaní nelichotivými slovami. Aj takto dokáže komunikovať premiér Fico.

Niekedy jednoducho vybočí zo svojej strojenosti sociálneho politika a ukáže svoju pravú tvár, kde sa teší, že dokážeme fungovať aj s malými príjmami, neschopnosť vlády riešiť dlhodobé problémy regiónov hádže na ľudí a doslova celej vláde ide viac o čísla ako o reálnu spokojnosť ľudí.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
18. 06. 2017


comments powered by Disqus