Dnes je 20.04.2021

Obchody sú v nedeľu zatvorené, malo by to tak zostať aj naďalej?

Koronavírus otvára mnohé problematiky, ktoré sme na Slovensku mali, no nahlas sa o nich často nehovorilo. Mali by byť v nedeľu zatvorené obchody?

Koronavírus otvoril tému na ktorej sa delí názor nie len verejnosti, ale aj názor politický. Po vypuknutí pandémie sa slovenské obchody v nedeľu zavreli a prebieha v nich takzvaný sanitárny deň. Predavačky a predavači si tak mali v tento deň oddýchnuť a má zároveň prebiehať dezinfekcia priestorov predajní. O tom, ako títo pracovníci pri dezinfekcii oddychujú si porozprávame v ďalšom článku.

Zásadnou vecou je, že v nedeľu si kvôli koronavírusu nenakúpite a vrátili sme sa tak do obdobia minulého, kedy v nedeľu obchody otvorené neboli. Táto myšlienka sa neraz objavila na Slovensku aj v minulosti, ale nikto nemal odvahu sa do tejto citlivej témy púšťať, pretože nálady ľudí sú rôznorodé.

Na jednej strane máme ľudí, ktorí v obchodoch v nedeľu pracujú a chceli by mať tento deň voľný. Na druhej strane máme nakupujúcich, ktorí akurát v nedeľu potrebujú využiť čas na nákup. Na ďalšej strane máme politikov, ktorí nemajú poňatia o realite a hovoria o tom, že zákaz nedeľného predaja zrúti celé verejné financie a ďalej sú jedinci, ktorí si myslia, že nedeľný príplatok ľudí vytiahne z finančných problémov.

Máme v pamäti aký chaos a panika nastali v momente, keď začali byť obchodné prevádzky zatvorené cez sviatky. Mnohí svoju frustráciu riešili útekom z krajiny, ale len na chvíľku, kým sa nevracali s nákupom domov. Argument bol jasný, ľudia si nemajú kedy nakúpiť. Otváracia doba je zrejme prikrátka a kto si má zapamätať kedy je aký sviatok, predovšetkým, ak sa pravidelne opakuje. Boli sme a ešte stále sme precitlivení.

Do tejto precitlivenosti nabehol koronavírus, ktorý vyriešil všetky otázky o tom, či si stíhame nakúpiť pred nedeľou, či sviatkom. Znovu sa otvorila debata o tom, či obchody majú zostať v nedeľu zatvorené, alebo nie. Hoci by sme si mysleli, že predovšetkým obchodníci sa budú voči tomuto mimoriadne brániť, opak je pravdou, problém to zostáva už len v niektorých politických mysliach.

Niektoré obchodné reťazce sa nechali počuť, že problém so zákazom nedeľného predaja nemajú. Jediné čo chcú, aby toto pravidlo platilo pre všetky obchody, čo je rozumné. Nemali by sme to vnímať ako krok dozadu, to, že môžeme mať všetko hneď nemusí byť znakom vyspelosti krajiny. Vyspelý národ dokáže chápať a tolerovať tento fakt, ktorý na Slovensku už existoval, no v rámci pomyselného pokroku sme na to pozabudli. V rámci pokroku môžeme začať niektoré vecí vnímať aj pozitívne.

Čítajte aj:

Slováci majú stále problém s finančnými výdavkami, no sme na tom o niečo lepšie

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
12. 05. 2020


comments powered by Disqus