Dnes je 20.04.2021

Opatrenia na hraniciach prichádzajú neskoro a vzhľadom na situáciu sú slabé

Situácia na Slovensku je zložitá a dlhodobo sa volalo po sprísnení režimu na hraniciach, z prísnych opatrení vznikol zvláštny kompromis, ktorý nepomôže.

Situácia na Slovensku je zložitá a ak by sme čakali, že koalícia prinesie nejaké reálne a účinné riešenie, tak sa mýlime. Aj napriek tomu, že na Slovensku je výrazne zle, stále sa hľadajú akési politické kompromisy. Dnes nie je priestor na kompromisy, v časoch, keď má Slovensko zásadný problém, potrebujeme zásadné a prísne riešenia. Tie sa budú dnes vymáhať od ľudí len veľmi ťažko, pretože dnešní politici už asi nemajú taký rešpekt.

Hranice potrebujú oveľa prísnejší režim, koalícia nemala niekoľko hodín hovoriť o tom ako mimoriadne opatrne zaviesť kontroly na hraniciach, ale malo sa rozprávať o tom, ako sa pri prísnych opatreniach zachová pohyb tovaru a umožní sa fungovanie pendlerom. Zvyšok mala riešiť povinná štátna karanténa o ktorej začal hovoriť aj predseda parlamentu Boris Kollár. Je otázne či sa mu toto riešenie podarí pretlačiť. Slovensko to potrebuje.

Na druhej strane sa hovorí o tom, že hranice by mali byť obmedzené len na desať dní, či niekoľko týždňov. Takéto niečo vyslovila vicepremiérka Veronika Remišová. Tento nebezpečný nápad obmedziť hranice na desať dní nemá logiku a pani vicepremiérka by sa nemala vyjadrovať k tomu, čomu nerozumie. Všetky ostatné krajiny prichádzajú k dlhodobým obmedzeniam a skúste sa pozrieť na západ. Nutnosťou je znížiť mobilitu a nie len slovenskú, ale aj medzinárodnú.

Pri niektorých krajinách sa začína hovoriť o tom, že začínajú vyhrávať na pandémiou. Slovensko je v tomto veľmi neschopné a frustrácia ľudí stúpa. Mnohí ľudia začínajú mať nie len finančné, ale aj psychické problémy, predovšetkým vtedy, keď vidia aká je na Slovensku nie len neschopnosť, ale aj žiadna logika v riešeniach. Ak to nevieme robiť, nehanbime sa prosím požiadať o pomoc úspešnejšie krajiny. Nie je to hanba, ide o ľudí na Slovensku.

Povinná štátna karanténa je jedným z overených nástrojov, ktoré nám pomôžu. Namiesto zásadného rozhodnutia sa bude o tom týždne hovoriť a nakoniec sa akési riešenie vytvorí len v nejakom zvláštnom režime, ktorý nič nerieši. Tak ako množstvo opatrení na Slovensku. Nedokázali sme znížiť mobilitu ľudí v rámci Slovenska a ak prijímame riešenia, nie je to nič prísne, pretože koalícia chce byť stále za príjemných a dobrých. Dnes toto nie je správne.

Koalícia sa aj tak už nezachráni, po tomto všetkom, čo predviedla už takéto zloženie nikto nikdy nebude voliť a nepomôže ani to dobré, čo sa im podarilo. Samozrejme, že nerobia len zle, popri všetkom sa prijali aj dobré veci, no ľudí teraz trápi zásadný problém, ktorý ovplyvňuje ich celú existenciu. V riešení tohto problému politici, ktorí riadia Slovensko výrazne zlyhávajú. Okrem toho nemajú žiadny rešpekt.

Tie dobré veci sa potláčajú neschopnosťou krízového riadenia. Toto je koalícia do dobrých časov, kedy sa nemusí krízovo fungovať, neschopnosť na riadiacich funkciách je zásadná a to Slovensko ničí. Nie je to len o ľuďoch, ktorí sa správajú nezodpovedne, je to aj o tom čo ľudia vidia od politikov. Dnes vidíme nelogické myslenie a neschopnosť, ktorú mnohí ľudia využívajú. Situácia je zložitá, oparenia na Slovensku, ale aj opatrenia na hraniciach sú a budú slabé, potrebujeme rázne riešenie a mali by sme sa učiť od múdrejších a vyspelejších krajín, ktorým sa podarilo situáciu zlepšiť. Na Slovensku musíme začať pracovať správne.

Čítajte aj:

Politické nominácie na úradoch zrejme nevymizli

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
16. 02. 2021


comments powered by Disqus