Dnes je 18.07.2019

Pellegriniho taktika

Premiér Pellegriniv vsádza vo svojom politickom pôsobení na svojskú taktiku, napriek tomu sa nevyhýba chybám.

Premiér Pellegrini je na svojom poste už nejaký ten mesiac a za ten čas ukázal zaujímavú taktiku, ktorú používa nie len pri komunikácii s novinármi, ale aj pri riešení rôznych tém. Zvolil absolútne inú taktiku, ako jeho predchodca Fico a nepúšťa sa do ostrých konfliktov, napríklad s novinármi, skôr pôsobí voči novinárom ochotne a ústretovo. Pokiaľ zájde na nejakú rozporuplnú tému, kde doslova prestrelí, alebo je mimo, zaryto mlčí a ďalej danú problematiku už riešiť nechce.

Týmto štýlom chce pôsobiť veľmi nekonfliktne a robí dojem, akoby sa chcel od expremiéra Fica maximálne odlišovať. Napriek tomu ich okrem straníckeho trička spája aj jedna podstatná vec, svoje slovné prešľapy nechce skorigovať a tvári sa, že všetko je v poriadku. To sa už v našej veľkej politike naozaj nenosí ospravedlnenie, prípadné priznanie chyby? Vyzerá to tak, že nie, nedokázal to ani expremiér Fico, nechce to dokázať ani aktuálny premiér.

Okrem toho chce pôsobiť, že je bližšie k ľuďom a neváha sa otvorene postaviť za „správnu“ vec. Vďaka jeho ostrým a na prvý pohľad jasným vyhláseniam sa mu to relatívne darí a veľa ľudí ho začína vnímať pozitívnejšie, než jeho predchodcu. Vďaka daru rečí a svojej ráznosti môže vzbudzovať u ľudí istú formu rešpektu a preto sa veľmi o jeho slovách nezamýšľajú, prípadne chtiac - nechtiac pojmú len to, čo im je takticky dané.

Dôležité je čítať medzi riadkami, hoci Pellegrini nejde do takých komunikačných extrémov ako jeho predchodca Fico, treba sa nad jeho vyjadreniami zamýšľať aj trochu inak, než len prijať ponúknuté pozitíva, ktoré v majú prekričať všetko to negatívne s čím sa Slovensko pasuje. Akoby sa touto ráznou rétorikou snažil odpútať pozornosť ľudí od problémov, ktoré sú dlhodobo neriešené.

Taktika dobrá, no realita je horšia, stranícku poslušnosť prejavuje mnohými spôsobmi a rovnako mnohé témy opomína, prípadne sa musí povinne tváriť, že takto to je v poriadku. Napríklad toleruje ministra práce Richtera, ktorý je síce v strane Smer manažérsky „mág“, no po stránke ministra to je absolútna bieda. Toto premiér takticky nespomína a podľa svojej spravodlivej rétoriky by ani túto tému nemal obchádzať. Niekedy má aj taktika pauzu a niektoré témy sú nedotknuteľné. Ľuďom sa budú aj naďalej ostro komentovať len relatívne neškodné témy a o tie ostrejšie sa aj naďalej nebudú riešiť a jednoducho sa nechajú.

-Miroslav Vavra-
22. 07. 2018


comments powered by Disqus