Dnes je 20.10.2020

Počasie bude dnes ešte stabilné, v druhej polovici týždňa viac oblačnosti

Na Slovensku budeme mať aj dnes stabilné počasie, neskôr bude viac oblačnosti.

Na Slovensku máme stabilné a príjemné počasie, ktoré bude pokračovať aj dnes. Teploty sú nad priemerom a koncom septembra by mali byť už o niečo iné. Septembrové počasie sa bude z dlhodobého hľadiska považovať za nadpriemerné, no stabilné počasie sa zmení v druhej polovici týždňa.

Dnes budeme mať na našom území jasno až polojasno. Takéto počasie budeme mať aj v stredu, no neskôr sa začne vyskytovať viac oblačnosti, z ktoreh sa môžu objaviť prehánky. Tie ešte výrazné nebudú. Výraznejšie to bude vo štvrtokm kedy budeme mať remenlivú, prevažne veľkú oblačnosť. Miestami dážď, občasný dážď alebo prehánky. Výnimočne aj búrky.

Stále bude aj pomerne teplo. Maximálne teploty sa na našom území budú pohybovať v rozmedzí +23 až +28°C. Predovšetkým ku koncu pracovného týždňa, teda vo štvrtok a v piatok je šanca aj na prekonanie hranice +30°C. Do našej oblasti totiž bude vrcholiť prílev teplého vzduchu pred blížiacim sa ochladením. To nás čaká tento víkend,  kedy sa zo Severného mora nad Dánsko a Pobaltie dostane tlaková níž, okolo ktorej bude do našej oblasti od severu prúdiť veľmi studený vzduch.

To pocítime veľmi výrazne na denných teplotách. Zatiaľ čo v piatok sa na našom území budú teploty pohybovať od +23 do +28°C, tak budúci víkend by sa mohli prepadnúť na +11 až +19°C. Ochladenie tak bude veľmi výrazné a a to až o viac ako 10°C. Ešte výraznejšie sa ochladí na horách. Vo výške nad 1500 m n.m. by mohla teplota dokonca spadnúť pod bod mrazu.

Zároveň bude blízkosť tlakovej níže spôsobovať to, že nielen že okolo nej bude do našej oblasti prúdiť studený vzduch, ale tlaková níž bude zabezpečovať aj potrebnú vlhkosť. V strednej Európe sa tak očakáva významná zrážková činnosť, pričom na horách už môže ísť aj o sneženie. Počas budúceho víkendu bude na Slovensku pomerne sychravo, no vďaka ochladeniu by sa vo vysokých polohách Vysokých a Nízkych Tatier mohli objaviť aj snehové vločky. Veľa snehu nenapadne.

To nebude platiť o Alpách. Numerické modely predpovedajú, že snežiť bude od 1500 m n.m. a regionálne už od 1000 m n.m. Okrem toho, že bude snežiť, tak sa môže vytvárať aj snehová pokrývka. Podľa aktuálnych predpovedí by v Alpách mohlo napadnúť 10 až 20 cm čerstvého snehu. Sneženie na konci septembra síce nie je v týchto polohách nič nezvyčajné.

Čítajte aj:

Týždeň na Slovensku o koronavíruse a o tom ako si premiér Matovič zrejme uveril

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-iMeteo.sk-
22. 09. 2020


comments powered by Disqus