Dnes je 27.07.2021

Počasie môže priniesť extrémne mrazy a to aj -20°C

Počasie naznačuje možný extrém v počasí, ktorý na Slovensku môže byť budúci víkend a nočné teploty pôjdu v najchladnejších lokalitách Slovenska k -25°C.

Na svete máme niekoľko numerických, predpovedných modelov. Tie už sledujeme niekoľko dní. Avizujú a začínajú sa zhodovať totiž v tom, že budúci víkend by mohol priniesť najmrazivejšie počasie nielen tejto zimy, ale aj uplynulých zím. Teploty by mali byť doslova extrémne nízke.

V tomto článku sa dozviete čo sa chystá a čo sa plánuje. To ako bude, rozhodne jedna tlaková níž. Tá by sa v priebehu nasledujúceho týždňa mala začať presúvať zo Škandinávie smerom nad Pobaltie a ku koncu budúceho týždňa by sa mala nachádzať nad východnou Európou. Okolo tejto tlakovej níže by mal od severovýchodu prúdiť do našej oblasti studený vzduch. Tento vzduch by mal byť výnimočnejší v tom, že jeho pôvod bude na Sibíri. Vzduch sa dostane nad Rusko. Tu sa takýto vzduch zvyčajne vysuší a suchý, studený vzduch by mal následne prúdiť až nad našu oblasť. Takéto situácie zvyčajne prinášajú na naše územie tie najsilnejšie mrazy. Treba hneď dodať, že takáto pravdepodobnosť je na takmer týždeň ešte pomerne nízka, no s touto situáciou počítajú počas tohto víkendu takmer všetky numerické predpovedné modely, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť.

Ansámbel je vlastne spojenie hneď niekoľkých prepočtov numerického modelu do jedného. Možno často pozeráte predpoveď z meteogramu. To je chyba, lebo ten zachytáva len jeden, posledný výpočet numerického modelu. Ak zoberieme hneď niekoľko výpočtov s iným počiatočným časom výpočtu, tak získame pravdepodobnostné rozpätia možného vývoja. Ak sa pozrieme na očakávaný rozptyl teplôt v Bratislave, tak budúcu nedeľu by sa maximálne teploty mali pohybovať od -1 do -8°C, pričom najpravdepodobnejšie je aktuálne maximum okolo -4°C. Nočné teploty by sa potom mohli pohybovať niekde v intervale -15 až -8°C, pričom najpravdepodobnejšie minimum z dnešného pohľadu je -10°C.

Ešte zaujímavejší je pohľad na severné regióny Slovenska. Napríklad v Žiline sa z dnešného pohľadu očakávajú počas budúceho víkendu teploty v rozmedzí -4 až -12°C, pričom najpravdepodobnejšie je aktuálne maximum okolo -6°C. Nočné teploty by sa potom mohli pohybovať niekde v intervale -10 až -23°C, pričom najpravdepodobnejšie minimum z dnešného pohľadu je -19 °C.

Situácia bude veľmi závislá od presnej polohy tlakovej níže nad východnou Európou. Jej zmena polohy o 200 km, prípadne jej nevýraznosť môže spôsobiť úplný opak počasia a tak namiesto mrazivého počasia, by sme mohli zažívať nadpriemerne vysoké teploty. Táto možnosť je z aktuálnych pravdepodobností minimálna a najpravdepodobnejšie je dnes to, že budúci víkend nás čakajú extrémne mrazy, ktoré môžu priniesť arktické dni, teda dni, kedy najvyššia teplota nevystúpi počas dňa nad -5°C a nočné teploty sa budú pohybovať aj okolo -25°C. Opäť zdôrazňujeme pomerne ,,krehkosť,, tejto situácie. Tento článok prinášame ako zaujímavosť možného vývoja počasia s ktorým dnes kalkulujú numerické modely.

Čítajte aj:

Ako bude vyzerať politická situácia v novom roku?

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-iMeteo.sk-
11. 01. 2021


comments powered by Disqus