Dnes je 28.10.2021

Počasie, na Slovensko postupujú zrážky, vyskytne sa aj prvý sneh

Nad naše územie sa pomaly nasúva studený front, v nadchádzajúcich hodinách sa na Slovensku vyskytne prvý sneh.

Nad Slovensko mieri ďalšia zmena počasia, ktorá so sebou prinesie ešte výraznejšie ochladenie. To okrem nízkych teplôt zapríčiní aj výraznejší pokles hranice sneženia, ktorá sa dostane aj do obývaných oblastí severného Slovenska. Prvý sneh tak už čoskoro vyskytne v severných okresoch Slovenska, pričom najvýraznejšie by malo snežiť v stredu podvečer, kedy sa už naplno budeme nachádzať v studenom vzduchu.

Už začiatkom týždňa sa vyskytovali na Slovensku podpriemerné teploty, ktoré sú v porovnaní s dlhodobým normálom o 3-5°C iné ako je bežné. Za studeným frontom, ktorý práve v týchto chvíľach postupuje cez naše územie k nám prenikne ešte chladnejší vzduch a očakávané teploty budú už od stredy o 5-7°C za hranicou dlhodobého normálu. Maximálne teploty sa tak budú v nadchádzajúcich dňoch na našom území pohybovať od 5 do 12°C a neprekročia tak hranicu 15°C. V priebehu ranných hodín môže byť hranica sneženia približne 700 m n.m. Naše územie sa tak už v nadchádzajúcich hodinách dočká prvého snehu.

Snehové vločky sa objavia aj vo vyššie položených obývaných oblastiach. Na prvý sneh sa môže tešiť predovšetkým Žilinský kraj. Prvé vločky sa objavia aj na Horehroní, či na Spiši, ale tu pôjde maximálne o poprašok. Práve na severe Slovenska v oblasti Žilinského kraja môže napadnúť aj niekoľko centimetrov nového snehu. Táto oblasť sa totiž po prechode studeného frontu dostane do chladného a vlhkého prúdenia, ktoré je typické tým, že predovšetkým na náveterné strany prináša výdatnejšie zrážky. Snehovú kalamitu na severe Slovenska spôsobujú v zime predovšetkým takéto studené a vlhké prúdenia od severu, keďže v chladnom morskom vzduchu sa tvoria početné prehánky, ktoré sú aj výraznejšie. Na severe Slovenska sa tak už od polnoci až do štvrtkového rána budú vyskytovať početnejšie zrážky, ktoré môžu v polohách od 700 metrov priniesť aj niekoľko centimetrov nového snehu. Najintenzívnejšie zrážky sa očakávajú v stredu podvečer. Na Slovensku sa bude vyskytovať zimné počasie.

Čítajte aj:

Nápady z ministerstva financií, potrebujeme nahnať financie do rozpočtu na úkor ľudí?

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-iMeteo.sk-
13. 10. 2021


comments powered by Disqus