Dnes je 29.11.2021

Počasie, predpoveď zimy 2021/2022 v Európe, aká bude zima na Slovensku?

Viaceré meteorologické spoločnosti prišli s dlhodobou predpoveďou pre tohtoročnú zimu vo svete, aká je predpoveď týkajúcu sa Európy a samozrejme Slovenska?

Aby sme sa pokúsili pochopiť dlhodobú predpoveď zimnej sezóny, musíme si uvedomiť, že pokiaľ ide o počasie, existuje veľa faktorov, ktoré majú vplyv na počasie. Globálne počasie je veľmi zložitý systém s mnohými veľkými aj malými klimatickými vplyvmi. Treba zdôrazniť, že dlhodobé predpovede nie sú na 100%-ne presné a záväzné, ale sú skôr orientačné a vychádzajú z odhadov a predpokladov meteorológov. Viaceré meteorologické spoločnosti vydali svoje najpravdepodobnejšie prognózy, aké bude nadchádzajúca zima vo svete.

Model ECMWF je najčastejšie označovaný ako najspoľahlivejší model, minimálne v kategórii s dlhým dosahom. Tento model naznačuje, že Európu v priemere čakajú vyššie teploty, než je obvyklé.  Vyššie teplotné anomálie a miernejšie podmienky sú pravdepodobnejšie smerom k východným oblastiam Európy. Stredné a západné časti kontinentu pravdepodobne zaznamenajú občasné studené frontálne rozhrania od severozápadu, a preto je teplá anomália o niečo nižšia. Slovensko podľa modelu ECMWF čaká nadpriemerne teplá zima. V priemere budú teploty vyššie o 0,5 až 1°C, ako napovedá prognóza.  Čo sa vlhkosti týka, Európu čaká viac zrážok najmä v severných krajinách, kde sa bude pohybovať väčšina systémov nízkeho tlaku. Väčšina krajín Európy vrátane Slovenska čakajú zrážky v rámci hraníc dlhodobého normálu.

Čo sa týka zrážok, predpokladá sa, že Európa bude mať viac zrážok v severnej polovici. Očakáva sa, že južná a stredná časť kontinentu, vrátane Slovenska, bude mať menej zrážok ako zvyčajne a suchšie zimné obdobie. Modely naznačujú, že nad severnou Európou sa očakávajú normálne až vlhké podmienky, pričom pevninská Európa zažije suchšie podmienky. V krajinách okolo Stredozemného mora budú pravdepodobne nadpriemerné zrážky. Na Slovensku by sa vo všeobecnosti mala byť nadpriemerne teplá zima o približne 1°C. Zrážkovo bude zima normálna. Na Slovensku sa zrejme vyskytne priemerné zimné počasie.

Čítajte aj:

Na Slovensku sa ľudia zadlžujú, aj keď nemusia

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-iMeteo.sk-
23. 11. 2021


comments powered by Disqus