Dnes je 26.02.2020

Poplach v Smere, predbehol Pellegrini Fica?

Kto je lepší premiér? Fico, alebo Pellegrini? Nový premiér s prehľadom porazil svojho predchodcu, naznačili ľudia expremiérovi Ficovi, že stačilo?

Agentúra Focus vypracovala prieskum v ktorom respondenti odpovedali na otázku, kto bol, alebo je lepším premiérom? Z odpovedí celej populácie vyplýva jednoznačné, aktuálny premiér Pellegrini v tomto prieskume roztrhal svojho straníckeho predchodcu a s výrazným náskokom skončil pred expremiérom Ficom.

Peter Pellegrini je lepším premiérom pre 52,3 % opýtaných, expremiér Robert Fico pre 21,4% opýtaných. 26,3% nevedelo posúdiť kto z tejto dvojice bol, alebo je lepším premiérom. Na prvý pohľad obyčajný prieskum otvára niekoľko otáznikov a pochybností. Skončili sa slávne časy bývalého premiéra Roberta Fica a nevyvolajú výsledky tohto prieskumu napätie v radoch strany Smer - SD?

O napätí medzi poprednými členmi strany Smer - SD sa hovorí už dávno, je to akýmsi verejným tajomstvom, dokonca sa hovorí o dvoch táboroch, ktoré v tejto strane bojujú. Premiér Fico má stále isté mocenské nároky a svojich voličov dokázal ovplyvniť natoľko, že aktuálneho premiéra Pellegriniho až tak neuznávajú. Keď sa počas prieskumu pýtali na rovnakú otázku výhradne voličov strany Smer, tí nového premiéra hodili cez palubu a svoju vernosť preukázali Robertovi Ficovi.

Nepochybne, ten za roky pri moci dokázal svojou komunikačnou technikou výrazne ovplyvniť množstvo ľudí a vytvoriť si doslova fanklub. Je to trochu smiešne, fandiť politikovi, no deje sa to nie len na Slovensku, ale aj v celom svete. Fico má teda stále výraznú základňu, premiér Pellegrini je sympatickejší tým, ktorí majú od strany Smer určitý odstup. Ľudia dali vo všeobecnosti expremiérovi Ficovi jasne najavo, že roky jeho pôsobenia im stačili a Slovensko potrebuje čerstvú zmenu.

Či touto zmenou je práve Peter Pellegrini je otázne, pretože tento muž je momentálne stále pod straníckym vplyvom bývalého premiéra Roberta Fica, hoci obaja to navonok popierajú. Platí, že Peter Pellegrini musí napriek tomu držať určité názorové rozmedzie a stranícke farby. Vyššia popularita Petra Pellegriniho súvisí aj s jeho pomyselnou politickou čistotou, na jeho triko sa zatiaľ nevzniesli žiadne závažné kauzy, či podozrenia.

Spracuje Robert Fico, že je medzi širšou verejnosťou menej populárnejší než Peter Pellegrini? Zmieri sa s tým, ako mu dali ľudia najavo, že majú dosť tejto politickej postavy? Vo vnútri strany Smer - SD môže byť ešte poriadne horúco, hlavne vtedy, keď voliči ukážu, že im expremiér Fico prestáva vyhovovať aj ako predseda strany. Bude zaujímavé sledovať ako bude táto situácia pokračovať.

-Miroslav Vavra-
28. 10. 2018


comments powered by Disqus