Dnes je 17.05.2022

Porcelán

Porcelán sa používa nielen v domácnosti, ale rovnako aj v priemysle a jeho využitie je všestranné.

Porcelánové šálky, taniere, sošky a iné výrobky by sme našli v každej domácnosti. Zaujímavé sú rôzne tvary, vzory, ale aj jeho využitie. Bez týchto výrobkov si deň nevieme predstaviť. Je to samozrejmosťou mať porcelánové výrobky vždy po ruke.

História výroby porcelánu siaha do Číny, kde sa už v 7. storočí vyrábali porcelánové výrobky. Predchodcom Čínskeho porcelánu bola šedo- zelena farba porcelánu. Starí Číňania ho poznali už pred 4200 rokmi. Pravý čínsky porcelán vznikol za vlády dynastie Hán 23 - 220 nášho storočia. Neskôr sa začal vyrábať aj biely porcelán a po bielom farebný.

V Európe ako prvý začali vyrábať z porcelánu výrobky Nemci neskôr  sa pripojila Viedeň, Rusko a Čechy. Výrobné technológie boli tajné a tak si ich dosť často navzájom výrobcovia kradli. V Česu sa objavujú prvé porcelánky približne v 16. storočí, okolo roku 1790. Prvá porcelánka bola pri Slavkove v roku 1789. Továrne sa otvárali tajne, boli nelegálne, lebo Viedeň nechcela povoliť otvoriť takéto továrne aj v Česku. Napriek tomu sa otvárali  na miestach, kde bolo dostatok surovín, dreva, vody a uhlia.

Prvé továrne sa nemohli s kvalitou rovnať míšenskému, viedenskému, ale ani čínskemu porcelánu. Prelom nastal, keď objavili bielu hlinu v Javorné. Do roku 1815 bolo už osem tovární na výrobu porcelánu v Čechách. Kvalita výrobkov stúpala. Vznikali rôzne pece, ktoré nie vždy spĺňali potrebné parametre na výrobu porcelánu. Prelom nastal v 19. – 20. storočí, kedy sa začali používať komorové pece. V roku 1892 ručnú maľbu nahrádzali obtisky a tie zrýchlili výrobu.  

Porcelán je najušľachtilejší keramický materiál, obsahuje asi 50% kaolínu, 25% kremeňa, 25% živce. Vypaľuje se pri teplote 1350 – 1450 °C.

-Martina-
03. 02. 2014


comments powered by Disqus