Dnes je 28.10.2021

Poslanecké platy budú stúpať a zaťažovať financie štátu aj naďalej

Situácia na Slovensku nie je priaznivá, ceny budú stúpať aj naďalej, ale prilepšia si aj poslanci.

Situácia na Slovensku nie je priaznivá, stúpajúce ceny energií, potravín a takmer všetkého budú ovplyvňovať mnohých. Hranica chudoby sa bude zvýrazňovať a aj keď sa hovorí, že mzdy by mali stúpať, nebude to zrejme stačiť. Verejné financie sú naďalej zaťažované aj epidemiologickou situáciou a Slovensko ide na poriadny dlh. Vznikajú snahy šetrenia na platbách do poisťovní za ľudí, kde má platiť štát.

Rozpočet stále nevieme aký bude, ale vyzerá to tak, že financie sa zháňajú všade kde sa dá. Aj keď sa premiér Heger vystatuje s Plánom obnovy, tak je stále otázne, či tieto financie budeme správne používať a využijeme ich naplno. Existuje množstvo záťaží pre štátny rozpočet, dokonca sa pohrávame s myšlienkou siahania na výšku dôchodkov pre dôchodcov, ktorí si o dôchodok ešte budú žiadať. Na týchto miestach by sme chceli šetriť.

O čom sa nehovorí, pretože to zrejme nie je populárna téma, to sú poslanecké platy. Už dnes si naši „ťažko pracujúci“ jedinci, ktorí mesiace nie sú schopní vyriešiť nič pripisujú mesačne na účet približne 5 tisíc eur. Vyzerá to tak, že platy poslancov budú pokračovať v náraste aj naďalej a poriadne si prilepšia. Samozrejme ak sa nenájde niekto, kto bude mať v sebe aspoň trochu zmýšľania a nepozastaví zvyšovanie platov poslancov parlamentu.

Viem si predstaviť aká nevôľa nastane a presne by som dokázal menovať konkrétnych poslancov, ktorí s týmto budú mať problém. Napriek tomu, je nepochybné, že platy poslancov sú už dnes výraznou položkou. Kde je teraz minister financií Matovič a prečo sa nerozpráva o tomto spôsobe ušetrenia nejakých tisícov eur? Ak si mesačne 150 ľudí rozdelí približne 5 tisíc eur, dopracujeme sa k zaujímavý číslam.

Ak ste si tieto čísla začali prepočítavať a už len mesačne vám vyšlo neuveriteľné číslo, tak vidíte koľko by sa dalo šetriť financií len na takej jednoduchej veci ako sú poslanecké platy. Viem, je to veľmi populárne spomínať platy poslancov a ich pozastavenie nárastu, či krátenie, ale nerobí sa to zo závisti. Mnohým ani nie je čo závidieť. Pozerá sa na to ako na obrovskú položku, na ktorú sa vždy našli financie, aj keď na iné veci nikdy nebolo.

Ak sme v minulosti kritizovali predošlé Ficove a čiastočne aj Pellegriniho koalície, tak dnes zmena nenastala. Stále existujú položky, ktoré sa zo štátu zafinancujú a stále existujú položky, na ktoré financie údajne nie sú. Napríklad hulvátsky prístup štátu k jednej základnej škole na východe Slovenska, ktorá potrebovala 80 tisíc eur, aby mohla v zime kúriť a štát nechcel pomôcť a povedal, že financie nie sú.

Zvláštne, ale tá viac ako stovka jedincov by sa mohla zmobilizovať aj sama a povedať, že tieto platy sú viac ako postačujúce a to na dlhší čas. Verejné financie sa budú z týchto kríz dostávať veľmi dlho, preto neustále budú rôzne nápady ako nahnať financie do rozpočtu. Stále sa to robí nesprávne a stále nikoho ani len nenapadlo začať od seba. Takto sa to predsa nerobí.

Čítajte aj:

Slovensko naďalej nemá stratégiu do nasledujúcich mesiacov

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
12. 10. 2021


comments powered by Disqus