Dnes je 06.03.2021

Potraviny a ich ceny, platíme za ne viac

Potraviny, budeme za ne priplácať a ako bude vyzerať inflácia na Slovensku?

Potraviny, budeme za ne platiť viac. Index spotrebiteľských cien (CPI)vjanuári 2021 dosiaholmedziročný rast 0,7 %, čo jemenšie zmiernenie inflácie, než sa očakávalo. V porovnaní sdecembrom spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,3%. Medzimesačne boli najväčšími prispievateľmi k vývoju cien najmä regulované ceny energií, a to predovšetkým nižšia cena plynu (-9,5% medzimesačne) a elektriny (-4,3% m/m). Aj keď ceny potravín zaznamenali medzimesačný nárast, v medziročnom porovnaní pozorujeme negatívny vývoj o 0,5%.

Pre rok 2021 sa odhaduje spomalenie inflácie v priemere na úroveň 0,9 %, pretože domáce cenové tlaky poľavili v dôsledku slabšieho výkonu ekonomiky, no opäť začnú pôsobiť po predpokladanom ekonomickom oživení v druhej polovici roka.

Zvyčajný januárový nárast cien sa tento rok dotkol iba malej skupiny tovarov, horšia ekonomická situácia spôsobená pandémiou spolu s nižšími regulovanými cenami energií  negatívne pôsobila na infláciu. Odhady hovoria o tom, že v priebehu roka by situácia a to aj vo verejných financiách na Slovensku mala byť lepšia.

Čítajt aj:

Opatrenia na hraniciach prichádzajú neskoro a vzhľadom na situáciu sú slabé

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
21. 02. 2021


comments powered by Disqus