Dnes je 18.07.2019

Pracovnú silu dovážame, na Slovákov sa zabudlo

Dostali sme sa do štádia, kedy sa k nám pracovná sila dováža aj napriek tomu, že ešte stále máme množstvo nezamestnaných. A nie len tých.

Na Slovensku máme problém s pracovnou silou. V podstate na Slovensku sme mali v tomto problémy vždy. Odliv šikovných ľudí, stúpanie nezamestnanosti, nízke mzdy, ťažké pracovné podmienky a ešte ťažšie zákony pre podnikateľov, ktorí si vždy užili viac byrokracie a problémov, než výhod. Tieto problémy sa kopili a systémové zmeny neprichádzali. Momentálne sa síce pýšime dobrými štatistikami, no pracovnú silu musíme dovážať.

Situácia je teraz o niečo iná. Podnikatelia to síce stále nemajú jednoduché a musia sa stretávať s rôznymi nelogickými požiadavkami štátnych inštitúcií, či vyšším daňovým zaťažením, no čísla nezamestnanosti sa pohybujú okolo 5%. Ako sa rezort práce dostával k týmto lepším číslam som písal už neraz. Na úradoch práce sa znižovala nezamestnanosť aj umelo a to vyraďovaním za rôzne maličkosti, či rozmary úradníkov. To stále nie je všetko.

Stále nie je jasné koľko Slovákov, ktorí nepracujú nie je evidovaných na úradoch práce. keďže táto evidencia je dobrovoľná. Tie čísla nakoniec možno nebudú úplne ideálne. Zvláštne je, že s týmito ľuďmi sa akosi rezortu práce nechce zaoberať. Neraz som počul konštatovanie, že ide o ľudí, ktorí pracovať nechcú a nie sú kvalifikovaní. Nikdy nebolo počuť o tom ako sa ide s týmito ľuďmi pracovať.

Nie je to jednoduché, ale je to potrebné. S týmito percentami a aj s tými, ktorí nie sú nikde evidovaní je nutné pracovať a nie je logické dovážať pracovnú silu zo zahraničia. Dovoz pracovnej sily je len výsledok toho, že na mnohých ľudí sa zabudlo a dnes sa s týmto problémom nechce nikto zaoberať. Bude to aj preto, lebo riešenie bude musieť byť systémové, tvrdé a nebude veľmi populárne. Okrem týchto ľudí sa zabudlo aj na iných a tu sa budeme baviť o atraktivite pracovného prostredia.

Množstvo ľudí odišlo pracovať do zahraničia, pretože Slovensko im neponúkalo potrebné možnosti. Do zahraničia teda odišli mladí a šikovní ľudia, ktorých Slovensko skutočne potrebuje. Odliv stále pokračuje a z kompetentného rezortu sme stále nepočuli o tom ako tento odliv zastaviť a ako urobiť pracovné prostredie atraktívnejšie. Aj títo ľudia by spôsobili, že dovoz zahraničnej pracovne sily by mohol byť menší.

Zatraktívnenie pracovného prostredia úzko súvisí so zatraktívnením prostredia pre podnikateľov. Ide o spojené nádoby, ktoré treba systémov riešiť, žiaľ na Slovákov sa akosi stále zabúda a hľadajú sa riešenia najmenšieho odporu, ktoré si nevyžadujú veľkú snahu. Nie len rekvalifikovať a naučiť pracovným návykom, ale aj udržať si šikovných ľudí tu na Slovensku, prípadne v tom najideálnejšom prípade pritiahnuť ľudí naspäť na Slovensko. Tieto systémové riešenia zatiaľ na Slovensku chýbajú a bez nich sa budú stále robiť nelogické kroky. Neraz som písal, že rezort práce je pod aktuálnym vedením veľmi neefektívny.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
09. 12. 2018


comments powered by Disqus