Dnes je 03.06.2020

Prečo musela ministerka zdravotníctva bojovať proti vlastným?

Ministerka zdravotníctva chce naštartovať reformu, strana z ktorej pochádza ju od začiatku nepodporovala.

Na Slovensku by mohla začať reforma zdravotníctva, ktorú vytvorilo ministerstvo zdravotníctva spolu s ministerkou Andreou Kalavskou. Takzvaná stratifikácia nemocníc by mala priniesť určité zmeny, ktoré by mali naštartovať proces ozdravovania už tak dlho zanedbaného zdravotníctva a zároveň by sa mali niektoré procesy optimalizovať.

Zmeny sa budú týkať od urgentných príjmov, až po operačné výkony, napríklad ošetrenie na urgentnom príjme by z veľkej časti Slovenska malo byť dostupné do polhodiny. Dokument obsahuje množstvo zmien, ktoré by sa pri správnom nasadení do reality mohli osvedčiť ako pozitívne a hoci to niektorí, zhodou okolností koaliční politici hovoria, nepôjde o rušenie nemocníc.

Slovenské zdravotníctvo už dlhé roky čaká, čaká na akúkoľvek reformu, pretože doterajší ministri len držali istý stav, ktorý jednoducho nebol dobrý. Ani pre pacientov, ani pre lekárov. Preto sa nečudujme, že množstvo schopných lekárov a sestier uteká za lepšími podmienkami zo Slovenska. Tí čo sú tu sa trápia s nezmyselnosťami, ktoré im zdravotníctvo prináša. Ministerka zdravotníctva teda povedala dosť a začala hľadať riešenia.

Aj sa niekoľko riešení našlo, no ministerka dostala od vlastnej strany, konkrétne jej predsedu Roberta Fica studenú sprchu vo forme nulovej podpory. Rovnako sa skepticky k tejto reforme postavila aj strana SNS. Napodiv táto reforma našla širokú podporu naprieč opozíciou a mnohé opozičné strany sa vyjadrili, že stratifikáciu po jej podrobnom preštudovaní s najväčšou pravdepodobnosťou podporia.

Predseda SNS Andrej Danko sa o tejto stratifikácii vyjadril dosť nemiestne, no predseda SNS má nutkanie sa vyjadrovať ku všetkým odborným témam do ktorých sa možno až tak nevyzná. Od ekonomiky, cez zdravotníctvo, všade by zrejme rád  presadil síce svoje, ale zato nie veľmi správne riešenia. Ak je inak, tak je to zle. Čo môže byť za neochotou podporiť tento návrh z ministerkinej vlastnej strany? Možno aj istý vzdor voči tomu, že návrh sa páči opozícii? Alebo, žeby ministerka nezapracovala do návrhu niečo, čo malo byť v návrhu pretlačené?

To je už momentálne čistá polemika, no faktom zostáva to, že ministerka zdravotníctva dostala podporu od iných a nie od vlastných. Reforma zdravotníctva je na Slovensku nutnosťou a za dlhé roky sa nikto nemal k činu, aby celé zdravotníctvo optimalizoval a tak sa pacientom poskytla potrebná kvalita. Zatiaľ tu existuje veľmi otázna kvalita, za ktorú si v konečnom dôsledku aj tak platíme. Ostáva už len veriť, že toto všetko sa správne nastaví do reálneho fungovania a slovenskému zdravotníctvu bude lepšie.

Čítajte aj:

Energie budú drahšie, ľudia musia šetriť, štát musí šetriť

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

-Miroslav Vavra-
13. 10. 2019


comments powered by Disqus