Dnes je 11.12.2018

Premiér Fico o novom zákone o investičnej pomoci

Nový zákon o regionálnej investičnej pomoci, ktorý v uplynulých dňoch schválili poslanci v parlamente, je podľa premiéra Fica nástrojom, aby sa zo Slovenska stala moderná ekonomika.

Nový zákon o regionálnej investičnej pomoci, ktorý v uplynulých dňoch schválili poslanci v parlamente, je podľa premiéra Fica nástrojom, aby sa zo Slovenska stala moderná ekonomika s vysokou pridanou hodnotou. Okrem premiéra sa  na tom zhodli  minister hospodárstva SR Peter Žiga a riaditeľ agentúry SARIO Robert Šimončič.

„Slovensko je krajina, ktorá má veľmi modernú legislatívu, pokiaľ ide o podporu investícií. Ale prichádza nová éra a musíme reagovať na nové výzvy. Som veľmi rád, že sme prijali tento zákon v čase, kedy sa Slovenskej ekonomike veľmi darí. V roku 2018 čakáme hospodársky rast na úrovni okolo 4 %,“ povedal k prijatiu zákona predseda vlády Robert Fico. Nový zákon má podľa premiéra tri ciele. Výraznejšie odstránenie regionálnych rozdielov, ďalší nárast platov a modernú ekonomiku.  „Ak napríklad ponúkne investor v danom okrese vyššiu mzdu, ako je priemerná mzda v danom okrese, tak aj tá podpora zo strany štátu bude vyššia,“ spresnil.

Zákon má pomôcť najmä menej rozvinutým regiónom a prináša novú filozofiu podpory pre zahraničných investorov. „Sú časti Slovenska, ktorým sa darí veľmi dobre a sú časti Slovenska, odkiaľ ľudia odchádzajú za prácou. Sme svedkami vyľudňovania dedín, sme svedkami nekompletných rodín. A práve legislatíva, ktorú teraz predstavujeme, má reagovať na tieto trendy,“ zhodnotil Robert Fico.

Nový zákon z dielne ministerstva hospodárstva schválili poslanci v utorok. „Týmto zákonom, ktorý bol schválený v NR SR, dávame inú kvalitu a nastavujeme úplne architektúru poskytovania investičných stimulov, a to smerom od západu na východ a čo sa týka štruktúry, od priamych ku nepriamym investičným stimulom. To znamená, čím je tá investícia viac na východ, tým bude môcť byť viac podporená vládou,“ dodal minister hospodárstva Peter Žiga.

 

 

zdroj vlada.gov

foto ilustračné

-news-
12. 02. 2018


comments powered by Disqus