Dnes je 27.03.2019

Premiér Pellegrini: Problémy poľnohospodárov chceme riešiť

Vláda podľa slov premiéra prijala zásadné opatrenia, ktoré zabránia tomu, aby sa už neopakovali individuálne krivdy u jednotlivých farmárov.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini prijal priamo na Úrade vlády SR predstaviteľov Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, ktorí zastupujú najrôznejšie segmenty slovenského poľnohospodárstva a produkcie potravín. Vláda podľa slov premiéra prijala zásadné opatrenia, ktoré zabránia tomu, aby sa už neopakovali individuálne krivdy u jednotlivých farmárov. „Ak bolo niekomu ukrivdené, tak ten, kto mu ukrivdil musí byť potrestaný a musia byť vyvodené dôsledky. To je právny štát, ktorý musí takto fungovať,“ zdôraznil premiér Peter Pellegrini. 

Zástupcovia poľnohospodárov a potravinárov nastolili na stretnutí otázky - aký postoj má Slovensko zaujať k spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020, ako nastaviť parametre štátnej pomoci či ako sa vysporiadať s následkami sucha. Spolu s ministerkou pôdohospodárstva premiér uistil poľnohospodárov, že štát chce ich problémy riešiť, otvárať ich aj na európskej úrovni a posilňovať potravinovú sebestačnosť Slovenska: „Budeme bojovať za to, aby sa približovanie platieb slovenských farmárov k západoeurópskym zrýchľovalo. Máme plán, kde by priame podpory mohli dosiahnuť už 90% starých členských krajín. Dnes sme na úrovni 78%, ale chceli by sme, aby to bolo rýchlejšie,“ zdôraznil premiér.

Na rokovaní sa predstavitelia vlády a poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv zhodli na tom, aby viac peňazí dostali tí poľnohospodári, ktorí chovajú zvieratá, produkujú špeciálnu rastlinnú výrobu, ovocie, zeleninu a nielen tí, ktorí pôdu používajú na poberanie dotácií. Diskutovali aj o problematike klimatických zmien a systéme pomoci poľnohospodárom, aby boli lepšie pripravení na sucho, ktoré ich každoročne postihuje. Poľnohospodári a predstavitelia vlády sa taktiež zhodli na vypracovaní strategického dokumentu akým spôsobom sa má vyvíjať slovenské poľnohospodárstvo do roku 2030. Premiér Peter Pellegrini dúfa, že sa týmto dokumentom budú riadiť aj ďalšie vlády.

 

 

zdroj vlada.gov

foto ilustračné

-news-
17. 05. 2018


comments powered by Disqus