Dnes je 27.02.2020

Premiér Pellegrini: Slovenská ekonomika je stabilná, máme dobrý rating

Premiér Pellegrini hovoril o stabilnom vývoji a pozitívnom hodnotení Slovenska.

Všetky tri medzinárodné ratingové agentúry potvrdili Slovensku stabilný vývoj ekonomiky. To jej dáva dobrý základ do budúcnosti a znamená to pre ňu dobré hodnotenie. Uviedol to po skončení rokovania vlády na pôde Národnej banky Slovenska (NBS) premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Zhoršenie vývoja ekonomiky nezaznamenala ani NBS.

"Významnú časť tvorila diskusia o finančnej gramotnosti, ktorá je stále nízka a je dôležité, aby sa zvyšovala," podotkol premiér. NBS informovala vládu aj o finančnej stabilite na Slovensku a vývoji zadlženosti slovenských domácností.

Guvernér NBS Peter Kažimír podotkol, že takéto pozvanie na rokovanie dostane akákoľvek vláda, ktorá o to bude mať záujem. V súvislosti s vývojom hospodárstva uviedol, že nebolo zaznamenané zhoršenie. "V oblasti ekonomického vývoja sa neodlišujeme od poslednej predikcie z decembra minulého roka, nemáme odchýlku v makroekonomickom scenári," doplnil Kažimír.

Podľa neho je však dobrou správou to, že sa ekonomika eurozóny stabilizuje. "Keďže Slovenská republika má skúsenosť, že má fázový posun, z toho vyplýva opatrný optimizmus, že tieto pozitívne čísla sa prejavia s časovým odstupom aj na výkone slovenskej ekonomiky," priblížil Kažimír s tým, že naďalej ostáva silná spotreba domácností a trh práce je v dobrej kondícii. Problémy však ostávajú v niektorých častiach priemyslu, okrem automobilového. "Máme ďalšie odvetia priemyslu, kde je problém s produktivitou práce. Tá je založená na nedostatočnom objeme investícií do nových technológií, s tým je spojená aj problematika ľudského kapitálu," podotkol Kažimír.

Čítajte aj:

Slovenská sporiteľňa zaplatí, no peniaze od štátu bude chcieť

 

 

zdroj vlada.gov

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

-news-
31. 01. 2020


comments powered by Disqus