Dnes je 18.07.2019

Prezidentské voľby na Slovensku: Neuveriteľný mix všetkého

Niekoľko mesiacov pred prezidentskými voľbami sa postupne formujú kandidáti. Bude to mix všetkého, niektorí už teraz sľubujú nereálne.

Prezidentské voľby prinášajú opäť množstvo kandidátov a konšpirácií. Postupne sa profilujú noví ľudia, ktorí sa budú uchádzať o toto lukratívne kreslo, ktoré je aj tak viac reprezentatívne a s riadením krajiny si veľa námahy neužijú. Som si viac než istý, že napriek tomu sa v kampani nevyhneme sľubom, ktoré prezident zo svojej pozície nemôže nikdy reálne ovplyvniť.

Niektorí s týmto nereálnym sľubovaním vybehli na ľudí už teraz, hlavne jeden z kandidátov, ktorý je extrémne aktívny na svojom profile na Facebooku (zatiaľ nebudem menovať, ak sa nespamätá, bude to na samostatný článok). Tento človek sa na svojom Facebookovom profile rozbesnel a stavia sa do pozície, že práve on tento národ z pozície prezidenta ochráni a zachráni. Obrovskú istotu mu dodáva niekoľko tisíc fanúšikov jeho stránky, ktorí ani omylom nemôžu byť výpovednou hodnotou jeho šancí stať sa prezidentom. Škoda, že si to tento človek neuvedomuje.

Medzi kandidátmi sa objavujú rôzne mená, profesie, odbornosti, či povahy. Bude to maximálny mix, v spojení s nezáujmom ľudí o podobné volebné akcie to bude viac než jasné. Vyhrá ten, ktorého podchytí (minimálne svojou podporou) niektorá politická strana, ktorá spustí obrovskú kampaň. Takýchto ľudí je v tomto mixe skutočne málo, no existuje už niekoľko indícií, že takýmto človekom sa môže stať vedec Robert Mistrík. Je otázne, ako sa dokáže s touto úlohou vysporiadať a ako bude pôsobiť na ľudí.

Bude to druhý Kiska? Dúfam, že nie, Kiska bol volený ako menšie zlo a tak to aj dopadlo. Tento kandidát sa môže vyprofilovať ako vhodný kandidát, ktorý bude takzvaným kladným hrdinom prezidentských volieb a dôležité je, aby to nebol človek, ktorého počas jeho politickej kariéry jeho rôzna minulosť. Hoci ani on Slovensko nezachráni, no nebudeme sa musieť dúfam za neho hanbiť, nebude svojim spôsobom kontroverzný predovšetkým verím, že nebude vybraný z núdze, ale z presvedčenia.

Na Slovensku sme vždy volili menšie zlo, teda aspoň sa nám tak javilo a tak to aj dopadlo. V tomto zvláštnom mixe kandidátov sa dúfam skutočne nájde človek, ktorý bude volený z iných dôvodov. Nemusíme mu uveriť, že zachráni túto krajinu a ochráni všetkých obyvateľov, to skutočne nie je argument. Túto krajinu si musíme zachrániť predovšetkým sami, stačí keď zapojíme myslenie a začneme uvažovať v súvislostiach v momente, keď máme šancu rozhodovať ako chceme aby to bolo s našim Slovenskom.

 

 

foto ilustračné

 

-Miroslav Vavra-
27. 05. 2018


comments powered by Disqus