Dnes je 07.07.2020

Príde ešte poriadna zima? Už to tak nevyzerá

Tohtoročná zima je na mrazy a aj sneženie veľmi slabá. Snehu je málo nielen v nižších polohách, ale aj na horách. Prečo je to tak a zmení sa niečo?

Okrem pár dňovej nádielky snehu je tento rok na sneh veľmi biedny. Trápia sa aj naše hory a prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk, ktorí by bez technického zasnežovania tento rok asi neotvorili. Zima je tento rok slabá a vyzerá to tak, že sa v dohľadnej dobe ani nič nezmení.

Do Európy sa totiž nemôže dostať studený vzduch z Arktídy, ktorý by tu priniesol skutočné mrazy a sneženie. Je to tak preto, že tento rok sa index Arktickej oscilácie pohybuje na mimoriadne vysokých, dokonca rekordných hodnotách.

Na úvod, ale čo to ten index Arktickej oscilácie (A0) vlastne je. Tento index charakterizuje polárny vortex (vír), ktorý rotuje okolo severného pólu. Ak je fáza pozitívna, čo sa deje aj teraz, tak vír rotuje veľmi rýchlo a vytvára sa pomyselná hrádza, ktorá bráni tomu, aby sa studený vzduch dostal do južnejších zemepisných šírok a chladný vzduch sa tak k nám jednoducho nedostane.

Ak je index Artkickej ocilácie negatívny, tak vír rotuje pomaly a je slabo narušený. Pri vhodných podmienkach tak dokáže studený vzduch vír prerušiť, resp. natiahnuť do nižších zemepisných šírok a studený vzduch sa dokáže dostať aj nad Európu.

V uplynulých dňoch sme zaznamenali rekordné hodnoty indexu Arktickej oscilácie. Tie sa dostali až na +6,34, čo prekonalo historický rekord z 26.2.1990, kedy bol AO index 5,9. Predpovede indexu AO do konca februára naznačujú, že hodnoty budú stále vysoko pozitívne. Prepad studeného vzduchu tak zatiaľ do Európy nehrozí. Udiať sa tak môže ku koncu mesiaca, kedy je nádej, že index AO poklesne k nule, prípadne slabo pod. Aj to však dlhšie trvajúcu zimu s bohatou snehovou nádielkou zrejme neprinesie.

Čítajte aj:

Premiér hovoril o tom ako chce pomôcť na strednom Slovensku, vieme aké má opatrenia

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

-iMeteo.sk-
14. 02. 2020


comments powered by Disqus