Dnes je 26.05.2019

Prišlo ľadové peklo. Mrznúci dážď zasiahol Slovensko

Mrznúci dážď dorazil aj nad Slovensko. Už niekoľko dní trápi Nemecko, Rakúsko a najmä susedné Česko, kde spôsobil desiatky nehôd. Na cestách treba byť mimoriadne opatrní.

Na naše územie prišiel  teplý front, ktorý k nám prináša aj teplejší vzduch. Ten sa rýchlo dostal do vyšších vrstiev, kde sa teplota dostáva nad nulu a zrážky vo forme snehu nevypadávajú ani na horách. Súčasne je  v nižších hladinách a pri zemi aj naďalej studený vzduch z uplynulých dní a až pomaly sa bude teplejší vzduch z výšok premiešavať s chladnejším vzduchom v nižších vrstvách. Zrážky tak síce vo vyšších vrstvách  vypadávajú v kvapalnom skupenstve, ale pri zemi mrzne a vytvára sa tak silná poľadovica.

Mrznúce zrážky už začali trápiť naše územie počas nedele. Mrznúce mrholenie trápilo okolie Banskej Bystrice, kde mrholenie priniesla hmla a rovnaké to bolo aj v  oblasti Považia, kde sa taktiež vytvárala počas včerajšieho dňa poľadovica. Odporúčame pokiaľ možno necestovať a nepohybovať sa v exteriéri. Mrznúci dážď totiž spôsobuje veľké problémy v doprave a výrazne obmedzuje pohyb osôb. Ľadová škrupina môže zároveň  pokryť aj stromy, či elektrické vedenia, čo môže byť veľmi nebezpečné.

Mrznúci dážď už sužoval Moravu, kde českí meteorológovia vydali najvyššiu výstrahu 3.stupňa.  Nás  trápil najmä v noci a nemalé problémy spôsobuje aj teraz počas rána . Hrozba sa bude zmenšovať dopoludnia, kedy sa bude otepľovať a teploty aj pri zemi vystúpia nad bod mrazu.

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

-iMeteo.sk-
03. 12. 2018


comments powered by Disqus