Dnes je 03.06.2020

Prvé info: Do Európy dorazia zvyšky hurikánu

Nad Atlantickým oceánom sa nachádzajú pozostatky ex-hurikánu Helene. Tá už zajtra zasiahne Azorské ostrovy a na začiatku týždňa ovplyvní počasie aj v Európe, vrátane nášho územia.

Na našej planéte v týchto chvíľach zúria dva obrovské prírodné živly. V Spojených štátoch trápi hurikán Florence a Filipíny zasiahol supertajfún Mangkhut, ktorý na začiatku týždňa ohrozí aj Čínu. Vystrájanie prírodných živlov však čaká aj Európu. Do Európy totiž mieria pozostatky hurikánu, ktorý sa sformoval nad Atlantickým oceánom.

V priebehu tohto týždňa sa západne od Afriky začala prehlbovať výrazná cyklóna. Tá v oblasti Kapverdských ostrovov dosiahla silu hurikánu 1. kategórie. Hurikán tak dostal svoje meno Helene a odborníci ho začali detailnejšie sledovať.  Hurikán dosiahol silu 1. kategórie. Teda podobnú intenzitu, ako aktuálne dosahuje hurikán Florence na východe Spojených štátov.

Helene už aktuálne nie je hurikánom. Je tropickou búrkou, ktorá v priebehu soboty zasiahne Azorské ostrovy. Na nich očakávajú najmä silný vietor. V sobotu večer by poryvy vetra mohli dosahovať rýchlosť až 150 km/h.  Tropická búrka bude následne postupovať smerom k severovýchodu a bude sa blížiť k Európe. Pobrežie Európy zasiahne v pondelok podvečer. Helene však po príchode nad Európu nebude mať už ani silu tropickej búrky. Pôjde už len o post-tropickú cyklónu alebo ak chcete ex-hurikán.

Pozostatky hurikánu Helene však budú mať sekundárny vplyv na počasie aj v mnohých ďalších častiach Európy. Do Európy totiž po okraji tejto post-tropickej cyklóny bude prúdiť veľmi teplý vzduch od juhozápadu. Teploty by v mnohých krajinách Európy mali byť na začiatku týždňa výrazne nad hranicou dlhodobého normálu. Veľmi teplé počasie čaká aj naše územie. Teploty pôjdu nad tropickú hranicu +30 °C, čo je na druhú polovicu septembra veľmi nezvyčajné.

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

 

-iMeteo.sk-
15. 09. 2018


comments powered by Disqus