Dnes je 18.08.2019

Šefčovič a jeho kandidatúra na prezidenta

Dočkali sme sa, Smer predstavil prezidentského kandidáta, ktorého chce podporiť, súčasný predseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič má výhodu.

Svojho kandidáta na post prezidenta Slovenskej republiky predstavila aj strana Smer. Predseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič má záujem kandidovať aj napriek tomu, že všetky oficiality sa odkladali pomerne veľmi dlho. Po mnohých, ktorí túto kandidatúru ohlásili ide o jedného z mála, ktorý môže mať istú výhodu a tým nebude práve podpora zatiaľ najsilnejšej politickej strany Smer. Šefčovič síce neoblieka stranícke tričká Smeru, no aj tak sa dá hovoriť, že ide o ich kandidáta, pretože sa bude spoliehať predovšetkým na podporu tohto politického zoskupenia.

Skúsenosti na európskej úrovni, diplomatické zručnosti a aj jeho meno, ktoré poznajú mnohí a to predovšetkým v zahraničí. Tieto faktory z neho robia pomerne reprezentatívneho jedinca, ktorého by Slovensko v tejto pozícii potrebovalo. Uznávajú ho v zahraničí a na slovenskej politickej pôde nie je veľkou prekážkou ani pre mnohé aktuálne opozičné politické strany. Vyzerá to zatiaľ na ideálnu situáciu.

Otázne je, ako ho poznajú bežní ľudia a ako mu dokáže pomôcť podpora strany Smer, ktorá aj napriek stále vyšším preferenciám má svoje momenty slávy za sebou a teraz ide už len istou zotrvačnosťou. Napriek tomu Maroš Šefčovič spôsobil medzi ostatnými kandidátmi istý rozruch, pretože ako skúsený diplomat a politik je veľmi silným súperom.

Okrem toho je v ponuke veľké množstvo kandidátov, čo spôsobí ďalšie delenie hlasov, aj keď niektorí kandidáti získajú len mizivé percentá. Dovolím si tvrdiť, že takmer žiadny z možných kandidátov nemá toľko diplomatických skúseností ako Šefčovič a pokiaľ sa v jeho prípade zvolí kvalitný marketingový ťah na voliča, tak je možné, že Smeru tento prezidentský ťah vyjde.

Dalo by sa povedať, že nominácia Šefčoviča je asi to najlepšie, čo zo Smeru za roky existencie vzišlo. Prezident by mal byť dobrý diplomat, ktorý by mal zvládať nie len zahraničnú, ale aj domácu scénu a rovnako by mal byť na zahraničnej, ale aj domácej scéne všeobecne rešpektovaný. Šefčovičovi  sa toto vo svojej kariére z istej časti podarilo, podarí sa mu to aj ako prezidentovi Slovenskej republiky?

Čítajte aj:

Krehké vzťahy našich politikov

 

 

foto aktuality.sk

-Miroslav Vavra-
20. 01. 2019


comments powered by Disqus