Dnes je 29.05.2020

Šefčovič sa zrejme poteší väčšej podpore, čo na to konkurencia?

Kandidatúra je potvrdená len krátko a už dobieha ostatných, ktorí robia kampaň už dlhšiu dobu.

Svoje rozhodnutie kandidovať potvrdil len pred niekoľkými dňami a už sa môže tešiť nemalej podpore. Maroš Šefčovič ako kandidát na post prezidenta Slovenskej republiky v prvotných prieskumoch dobehol kandidátov, ktorí sa o kampaň snažia už istý čas. V jednom z prieskumov dorovnal percentá a o prvé miesto sa delil so svojim konkurentom Mistríkom. Ide o mimoriadne pozitívny štart a podporu mu vyjadruje množstvo politikov.

Vedec Robert Mistrík a Zuzana Čaputová musia veľmi premýšľať čo sa stalo, keď ich nováčik medzi kandidátmi takto nie len dobehol, ale rovno aj predbehol bez nejakej výraznej kampane, len s istou podporou médií, ktoré jeho kandidatúru rozoberali už istý čas. V tejto súvislosti začali spomínať možnosť, že jeden z kandidátov Mistrík - Čaputová sa vzdá kandidatúry v prospech toho, kto bude percentuálne lepší.

Tieto dohody majú niekoľko otáznikov, nikde nie je isté, že podporovatelia kandidáta, ktorý sa vzdal, vyjadria podporu tomu, v ktorého prospech sa ich kandidát vzdal svojej kandidatúry. Trochu zložitá veta, ale myšlienka pomerne logická, uvedomuje s to zrejme aj vedec Robert Mistrík na ktorom bolo viditeľné, že aj napriek náskoku v kampani, už spomínaný percentuálny náskok nie je.

Spomínali sme niekoľkokrát prieskum, samozrejme dá sa namietať, že prieskumy nemusia hovoriť nič o reálnom výsledku, čo je aj pravda. Prieskumy skôr vytvárajú orientačné body, ktoré sú síce skreslené, no vedia svojim spôsobom poslúžiť. Je otázne ako by vyzeral prieskum ak by sa Zuzana Čaputová vzdala v prospech Mistríka, ako veľmi by mu tento ťah pomohol. Mám pocit, že minimálne.

Maroš Šefčovič totiž začína rozbiehať svoju kampaň, ak dokázal získať takúto podporu bez akejkoľvek kampane, bude zaujímavé sledovať ako sa mu bude dariť s riadenou kampaňou. Okrem toho bude zaujímavé sledovať, či sa Zuzana Čaputová naozaj vzdá myšlienky kandidovať. Prezidentské voľby nám dajú šancu vybrať si človeka, ktorý bude reprezentovať našu krajinu nie len v zahraničí, ale svoju výraznú úlohu by mal zastať aj doma na Slovensku.

Čítajte aj:

Odvolávanie Danka, alebo čo všetko neurobili naši poslanci pre Slovensko

 

 

foto ilustračné/aktuality.sk

-Miroslav Vavra-
10. 02. 2019


comments powered by Disqus