Dnes je 26.05.2019

Severný obchvat Zvolena: Zvláštne rozhodnutia ministerstva dopravy

Severný obchvat Zvolena opäť rozprúdil veľkú diskusiu, ministerstvo dopravy začalo vydávať zvláštne rozhodnutia, štát hazarduje s miliónmi eur.

Na výstavbu obchvatu Zvolen západ- Zvolen východ sa vyvíjajú obrovské tlaky, ministerstvo dopravy sa uchýlilo k metóde rozhodovania „o nás, bez nás“ a Národná diaľničná spoločnosť hazarduje s miliónmi eur. Okrem tohto všetkého sa zlé svetlo vrhá na obyvateľov mesta Sliač a miestne občianske združenie, pretože v médiách sa začal formovať názor, že práve Sliačania sú tí, ktorí si bezdôvodne postavili hlavu. Pritom sa nahlas nehovorí o tom, že aj Zvolenčania odmietajú mnohé varianty výstavby a to aj tie, s ktorými sa rátalo od 90. rokov.

Čiastkové a predovšetkým skreslené informácie deformovali pohľad spoločnosti na túto problematiku, ktorá má omnoho rozsiahlejšie pozadie, než len rozmar miestneho občianskeho združenia a obyvateľov mesta Sliač. Pri presadzovaní severného obchvatu mesta Zvolen, cez ochranné pásmo II. stupňa prírodných a liečivých minerálnych vôd nastáva problém celospoločenský, nie lokálny. Príroda a pramene tejto lokality majú nevyčísliteľnú spoločenskú hodnotu a jedinečnosť svetového významu. Toto si v roku 2014 uvedomilo ministerstvo dopravy pod vedením vtedajšieho ministra Počiatka a na základe prieskumov severný variant obchvatu mesta Zvolen zastavilo.

Napriek tomu bol na tento severný variant vyvíjaný obrovský nátlak, na ministerstve dopravy prišlo k zmenám a na svetlo sveta prišla jeho modifikovaná verzia, ktorá nahradila  tunel zárezom hlbokým „len“ 17 metrov (tunel mal byť v hĺbke 21 metrov). Týmto sa ministerstvo dopravy spolu s Národnou diaľničnou spoločnosťou utešovalo, že vyriešili všetky problémy, pre ktoré nebolo možné tunelový variant postaviť. Napriek tejto modifikácii pôjde o obrovský zásah do prírody a za obeť padnú hektáre lesa a ornej pôdy (cca 50 hektárov rekreačného lesa a 59 hektárov ornej pôdy). Je zvláštne, že na druhý možný variant tohto obchvatu, takzvaný mestský variant, ktorý by mal nulový vplyv na prírodu, sa toľko úsilia, kreativity a nátlaku nevynaložilo. Okrem toho pretláčaný severný variant nerieši napojenie rýchlostnej cesty R2 na R3, teda napojenie na hlavný tranzitný ťah smer Šahy a budúce možné spojenie Budapešti a Krakova.

Čo je horšie, na ministerstve dopravy sa začalo rozhodovať v štýle „o nás, bez nás.“ Ministerstvo dopravy spolu s Národnou diaľničnou spoločnosťou prerokovali bez účastníkov konania štúdiu realizovateľnosti a rozhodli za iných čo bude najlepšie. Rozhodnutia od stola nie sú nikdy správne. Hoci bola zo strany občianskeho združenia a aj mesta Sliač snaha o rokovanie s Národnou diaľničnou spoločnosťou, „diaľničiari“ toto pracovné stretnutie deň pred jeho konaním zrušili bez akéhokoľvek dôvodu a náhradného termínu. Čo si myslí o takomto počínaní ministerstva dopravy a NDS Bohumír Tarnoci, predseda občianskeho združenia Obyvatelia pre Sliač: „Počínanie menovaných inštitúcií sa nedá nazvať inak ako škandalózne. Tým, že nerokovali tak, ako im zákon prikazuje sa dopustili vážneho porušenia platnej legislatívy, na ktoré samozrejme poukážeme právnou cestou.“

Národná diaľničná spoločnosť to v týchto dňoch dotiahla do absolútnej dokonalosti, keď začala pre severný variant plánovaný cez ochranné pásmo liečivých vôd súťažiť zhotoviteľa dokumentácie tohto úseku. Štát má za vypracovanie dokumentácie zaplatiť 2,53 milióna eur bez DPH. Ide o výrazný hazard pri nakladaní s verejnými financiami, pretože tu stále existujú nesúhlasné stanoviská účastníkov konania. „Z nášho pohľadu považujeme vyhlásenie súťaže za evidentné plytvanie štátnymi  prostriedkami na ktoré sme obidve inštitúcie upozornili. Žiaľ bezvýsledne, pretože trvajú na tom, že súťaž je v poriadku. Zároveň nám oznámili, že keby sa v budúcnosti  našli dôvody na to, aby bolo nutné smerovanie cesty zmeniť tak to urobia. Čiže najprv sa urobí dokumentácia za 2,53 milióna eur, potom sa zistí, že smerovanie cesty kvôli objektívnym dôvodom nie je možné a potom sa vypíše nová súťaž za ďalších 2,5 milióna eur na ďalšie smerovanie? Kto z Vás si najprv objedná projektovú dokumentáciu na stavbu domu a až potom zisťuje či sa dá na danom pozemku stavať,“ dodáva predseda občianskeho združenia Obyvatelia pre Sliač.

V  médiách sa vyskytla informácia hovorkyni NDS Michaely Michalovej, že severný variant bol odporučený v zmysle posúdenia Hodnoty za peniaze. Riaditeľ útvaru Hodnota za peniaze spadajúceho pod ministerstvo financií, Ing. Štefan Kišš v telefonickom rozhovore s predsedom občianskeho združenia Obyvatelia pre Sliač Bohumírom Tarnocim povedal, že útvar sa severným variantom obchvatu Zvolen západ- Zvolen východ nezaoberal. Ako je možné, že firma ktorá je platená z našich daní si dovolí vydávať nepravdivé vyjadrenia? Kam sme sa to dostali keď občianske združenia musia kontrolovať pravdivosť výrokov štátnych firiem, ktoré ovplyvňujú všeobecnú mienku nepravdivými informáciami?

Problematika výstavby obchvatu Zvolen západ- Zvolen východ je omnoho komplexnejšia, než je v skutočnosti prezentovaná, no platí, že nie je prípustné, aby ministerstvo dopravy spolu s Národnou diaľničnou spoločnosťou rozhodovali o tak citlivej veci, ktorá má celospoločenský dopad za zatvorenými dverami, bez zúčastnených strán a rovno vypísali miliónovú súťaž na projektovú dokumentáciu.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
05. 08. 2018


comments powered by Disqus