Dnes je 18.08.2019

Silný vietor a sneh, na Slovensko prišla zima

Naše územie sa nachádza v silnom severnom prúdení, ktoré prinesie nasledujúce hodiny silný vietor.

Počas nasledujúcej noci začal vietor na našom území opäť naberať na sile. Najsilnejší vietor by mal spomedzi nižších polôh fúkať na západe kde budú nárazy dosahovať rýchlosť 50 až 70 km/h. Fúkať by malo až do utorňajšieho večera. Ešte silnejší vietor bude fúkať na našich horách. Nárazy vetra dosiahnu rýchlosť 70 až 90 km/h. Na hrebeňoch Tatier, však môžu poryvy vetra ojedinele presahovať až rýchlosť 120 km/h. Pretože vietor bude fúkať od severu, tak ten zosilní pocit chladu.

Severné oblasti bude navyše nasledujúce hodiny sužovať sneženie. Naše územie sa aktuálne dostáva do silného severného prúdenia medzi tlakovou výšou, ktorá má svoj stred nad Francúzskom a tlakovou nížou, ktorá je roztiahnutá z východnej Škandinávie až nad Čierne more. Vzduch sa k nám dostáva sponad Baltského mora a tak okrem toho, že je vzduch studený, tak je aj vlhký. Vlhkosť sa aktuálne prejavuje a nasledujúce hodiny aj bude prejavovať na zrážkach, ktoré zasiahnu najmä sever. Severné regióny Slovenska musia počítať so snežením, ktoré bude pretrvávať až skorých stredajších hodín.

Severné oblasti Slovenska sa musia pripraviť na výraznú snehovú nádielku a to sa týka predovšetkým horských oblastí. Najviac snehu obdržia severné, náveterné svahy, kde do stredajšieho skorého rána môže pripadnúť až okolo 30 cm snehu. Medzi oblasti, ktoré obdržia najviac snehu bude patriť horná Orava, horné Kysuce, západné Tatry, oblasť Malej Fatry a oblasť Chopka.

Čítajte aj:

Banská Bystrica má zlepšenia, takto chce pomôcť obyvateľom

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

-iMeteo.sk-
12. 02. 2019


comments powered by Disqus