Dnes je 25.06.2019

Silný vietor je preč. Bez elektriny boli tisícky domácností

Vietor Eberhard je už preč z nášho územia. Najsilnejšie poryvy vetra sa vyskytovali skoro ráno.

Vietor, ktorý prinášala od nedeľného podvečera do strednej Európy rozsiahla tlaková níž Eberhard začal na našom území slabnúť včera ráno a v porovnaní s očakávanými, modelovými nárazmi vetra boli nárazy vetra na našom území slabšie ako sa očakávalo.  Oveľa silnejší vietor sa vyskytoval v Nemecku a v Česku.

Najsilnejší vietor bol zaznamenaný na Chopku, kde o 1:00 dosiahli nárazy silu 48 m/s (173 km/h). Priemerná najsilnejšia rýchlosť vetra bola o 3:00 so silou 29 m/s (104 km/s). Z nižších polôh je zaujímavý Sliezsky dom, ktorý je kúsok nad hranicou lesa, kde náraz vetra dosiahol 42 m/s (151 km/h). Na mnohých miestach Malej a Veľkej Fatry zaznamenali anemometre nárazy vetra o sile 30 m/s (108 km/h). V Poprade nárazy dosiahli rýchlosť 97 km/h, na Orave v Liesku 104 km/h a v Telgárte až 115 km/h. V nižších polohách sa nárazy vetra pohybovali do 100 km/h.

Vietor v noci spôsoboval na našom území materiálne škody. Po celej krajine je vyvrátených niekoľko stromov a energetici sa rozhodne nenudia.  Na západnom Slovensku mali problémy s elektrinou napríklad v Čunove, či v Starom Meste, v Suchej nad Parnou, v Lubine, či v oblasti Komárna, Trenčína a Hurbanova. Problémy s elektrinou majú na západe tisícky domácností.

Horšia situácia bola na strednom Slovensku, kde bol bez elektriny vyšší počet odberných miest. Bez elektriny boli v Banskej Belej, v Banskej Štiavnici, v Dubovom, v Hornom Turčeku, v Rudne nad Hronom, v Banskom Studenci, či v Počúvadle. Problémy boli aj na Orave, v Kolároviciach, či v oblasti Liptova.  Stredoslovenská distribučná mala bez dodávok elektrickej energie už viac ako 30 000 domácností.

Čítajte aj:

Finančná správa rozšírila miesta, na ktorých môžete podať daňové priznanie

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

 

-iMeteo.sk-
12. 03. 2019


comments powered by Disqus