Dnes je 25.06.2019

Slováci myslia viac na poistenie

Na poistenie úverov myslí čoraz viac Slovákov. Za posledných sedem rokov vzrástlo poistenie úverov na trhu dvoj až trojnásobne.

Na poistenie úverov myslí čoraz viac Slovákov. Za posledných sedem rokov vzrástlo poistenie úverov na trhu dvoj až trojnásobne. Podľa údajov Slovenskej sporiteľne je poistený každý tretí úver na bývanie a 75 percent spotrebných úverov. Vlani si pritom Slováci rekordne požičiavali. Napriek zavedeniu prísnejších opatrení na získanie hypotéky zo strany Národnej banky Slovenska, vlaňajší objem nových úverov  na bývanie vo výške 7,8 miliárd eur tesne prekonal doterajšie ročné maximum spred dvoch rokov.

Poistenie úveru je druh poistenia, ktorý sa dostáva do popredia najmä v horších časoch, keď sa ľudia obávajú o stratu zamestnania alebo jednoducho o stratu príjmu a následnú neschopnosť splácať svoje finančné záväzky. „Poistenie klient uzatvorí jednoducho v zmluve o úvere v pobočke banky pri poskytnutí úveru. Balík rizík, krytých poistením, si vyberie podľa svojho záujmu. Mesačne spláca banke poplatok za poistenie spolu so splátkou úveru. Navyše získa zľavu z úrokovej sadzby na svojej hypotéke, obdobne na spotrebnom úvere,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

„Klient si môže poistiť súčasne viacero úverov, pričom maximálna splátka úverov nesmie presiahnuť sumu 1 850 eur. Poplatok za poistenie je stanovený ako percento z výšky mesačnej úverovej splátky. Jeho výška závisí od typu poskytnutého úveru, od súboru poistenia a klient ho platí mesačne ako súčasť splátky úveru,“ doplnila Buchláková.

Okrem hypoték využívajú Slováci často spotrebné úvery. Medzi top tri účely, na ktoré si berú spotrebáky, patrí rekonštrukcia bývania, kúpa auta alebo vybavenie či zariadenie do domácnosti. Ide však o bezúčelové úvery, preto samozrejme, v niektorých prípadoch môžu slúžiť aj na financovanie menej tradičných potrieb. Výhodou je aj to, že tieto úvery sú najčastejšie bez ručiteľa, bez zabezpečenia a získať sa dajú veľmi rýchlo, častokrát aj bez návštevy pobočky. O to dôležitejšia je ochrana ich splácania a zodpovedné požičanie.

Čítajte aj:

Bratislava má rozsiahle posilnenie ochrany prírody

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

-news-
09. 03. 2019


comments powered by Disqus