Dnes je 13.06.2021

Slovenská sporiteľňa, prevádzkové náklady sa zvyšovali

Slovenská sporiteľňa zvyšovala svoje prevádzkové náklady, zisk niekoľko miliónov eur.

Slovenská sporiteľňa, prevádzkové náklady boli vyššie a banka dosiahla aj zisk. Prevádzkové náklady sa medziročne zvýšili o 7,4% na úroveň 78,4 mil. eur (v roku 2020 to bolo 73,0 mil. eur). Personálne náklady stúpli len mierne o 3,3%, ostatné administratívne náklady sa zväčšili o 25,1%, najmä z dôvodu nárastu odvodu do Fondu ochrany vkladov. Tento nárast bol čiastočne kompenzovaný negatívnym vývojom odpisov o 20%.

Celkové záväzky voči klientom v porovnaní s rokom 2020 vzrástli z 14,0 mld. eur na 15,4 mld. eur. Konsolidovaný čistý zisk po zdanení dosiahol 30,9 mil. eur.  Objem úverových produktov klientom dosiahol 14,9 mld. eur a medziročne sa zvýšil o 5,0%. Úvery poskytnuté obyvateľstvu vzrástli medziročne o 2,3% (o 200 mil. eur). Podiel Slovenskej sporiteľne dosiahol v prvom štvrťroku 2021 hodnotu 25,0%. Banka napriek situácii na Slovensku udržala zisk a svoju pozíciu.

Situácia na Slovensku by sa mala zlepšovať a to by mohlo ovplyvňovať aj zisky banky. Predpokladá sa, že v tomto roku deficit dosiahne 5% HDP (rozpočtovaný deficit je na úrovni 7,4 %) a dlh vzrastie tesne pod úroveň 63%. Úvod roka bol ešte výraznejšie zasiahnutý druhou vlnou pandémie, ktorá ešte bude mať výraznejší vplyv na príjmy a výdavky rozpočtu. Po skončení pandémie bude nevyhnutná konsolidácia verejných financií. Okrem verejných financií sa bude musieť na Slovensku riešiť aj nezamestnanosť, ktorá je na úrovni 8%. Situácia na Slovensku sa zlepšuje.

Čítajte aj:

Matovič na ministerstve financií, stále sú pochybnosti?

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
04. 05. 2021


comments powered by Disqus