Dnes je 28.10.2021

Slovenská zdravotnícka reforma, celá koalícia ju zrejme nebude podporovať

Slovensko a téma reformy zdravotníctva, všetci o nej hovoria ako problémovej a zrejme ju nepodporí ani celá koalícia.

Slovensko a reforma zdravotníctva, spoločnosť s ňou nesúhlasí, transformácia nemocníc môže ohrozovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva zmenilo rétoriku a tvrdí, nejde o rušenie zdravotníckych zariadení, ale o ich zmenu. Ak sa na tú zmenu pozrieme, hovorí sa v nej o transformácii nemocníc a teda o rušení existujúcich ambulancií. Nerobme z ľudí hlupákov.

Tieto slovné hračky sa použili aj pri polročnom celoplošnom testovaní, ktoré neskôr premenovali na skríning a už to akože celoplošné testovanie nebolo. Už vtedy som sa pozastavil nad tým, za čo táto koalícia obyvateľov tejto krajiny má? Dnes sa pokúšajú znovu meniť slová a rušenie premenovali na transformáciu. Teda niektoré nemocnice  sa zmenia len na zariadenia s takzvanou následnou starostlivosťou.

Samozrejme, že tieto zariadenia budú v sieti nemocníc Slovenska, fyzicky ich nikto nezruší, ale ľudia v nich už nebudú mať tých lekárov, na ktorých boli zvyknutí. Lekárov bolo už teraz v mnohých regiónoch Slovenska málo a dostupnosť zdravotnej starostlivosti je už dnes neraz zložitá. Napriek tomu ideme situáciu komplikovať ďalej, ľuďom dáme iný názov, nech sú spokojní.

Množstvo ľudí takýto typ reformy na Slovensku nechce, obávajú sa a majú sa čoho. Hazardovanie so zdravotnou starostlivosťou sa navyše nerobí ani v správnom čase, pretože mnohé nemocnice už teraz majú čo robiť s epidémiou. Namiesto modernizácie nemocníc a zdravotníckych zariadení ich budeme „transformovať“, inak povedané komplikovať dostupnosť rôznych lekárov – špecialistov. To je tá transformácia.

Okrem toho takúto reformu nechcú podporovať ani zo strany Sme rodina, teda nechcú to aspoň teraz. Túto stranu je už nutné brať s rezervou, pretože v minulosti už ukázali niekoľko názorových zvratov, kedy po rozhorčených slovách dochádzalo k neuveriteľnému zmiereniu a zmierneniu situácie. Pritom postoj predtým bol zásadný. Sme rodina hovorí o nutnosti konzultácie reformy s verejnosťou a odborníkmi.

Ako dlho si Sme rodina udrží tento postoj, ešte nie je známe. Rozhodne sa budú tvoriť rôzne argumentačné tlaky, aby sa táto reforma posunula ďalej a ktovie, možno sa zas ukáže výraznejší zvrat v politických myšlienkach a môžeme odhadovať aký názor bude vtedy prednejší. Stav v podpore reformy je teraz taký, že nemá plnú podporu a zrejme by takýmto spôsobom neprešla ďalej.

Reforma zdravotníctva, založená na „transformácii“, inak povedané rušení ambulancií v nemocniciach a presúvaní lekárov do výraznejších spádových oblastí nemá podporu ľudí, a  samospráv. Ministerstvo zdravotníctva chce vyhodnocovať dáta, ale zároveň hovorí, že reforma bude. Takto postupovať a vidieť, že je výraznejšia nevôľa, nie je správne. Ministerstvo zdravotníctva by malo túto reformu výraznejšie zmeniť a hovoriť s odborníkmi.

Čítajte aj:

Slovensko mení farby, nepoučili sme sa

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
14. 10. 2021


comments powered by Disqus