Dnes je 30.06.2022

Slovenské ceny potravín výrazne stúpajú

Na Slovensku výrazne viac platíme, ako stúpajú ceny?

Na Slovensku stále výrazne stúpajú ceny potravín. Medzimesačne boli najvýraznejším prispievateľom ceny potravín, ktoré poskočili o 2,6% a to najmä mäso a cereálne výrobky. Rýchly odhad HDP ukázal rast ekonomiky na úrovni 3,1%.

Detailnú štruktúru zatiaľ nepoznáme, bude zverejnená začiatkom júna, avšak očakávame, že na medziročnej báze prispeje rastu ekonomiky silnejšia spotreba domácností, ktorá v prvom kvartáli minulého roka utrpela v dôsledku pandemických opatrení a na medziročnej báze tak zaznamená nárast.

Medzimesačne ceny vzrástli o viac ako  1,5%, prispeli najmä ceny potravín. Ceny potravín a ostatných produktov sú za viac než polovicou medziročného cenového rastu. Spotrebiteľská atmosféra je dnes určovaná najmä súčasným dianím. Tieto správy ľudia vnímajú a vyhodnocujú. Spotrebiteľmi vnímané dopady sú tak najmä cez očakávané problémy v ekonomike a rast inflácie, čo ovplyvní aj ich rozpočty. Domácnosti  prehodnocujú svoje plány väčších nákupov, predpokladajú, že budú menej sporiť či vnímajú možnosť nezamestnanosti (hoci výrazne menej než napríklad v čase pandemických mesiacov). V nasledujúcich mesiacoch očakávame ešte jemný nárast medziročnej miery inflácie, dôsledku ďalšieho rastu cien potravín. Vrchol medziročného vyjadrenia inflácie by Slovensko malo dosiahnuť už v najbližších mesiacoch s postupným negatívnym vývojom po zvyšok roka,  čo v priemere prinesie celoročnú infláciu na úrovni približne 7%. Situáciu na Slovensku stále ovplyvní epidémia a  zodpovednosť.

Čítajte aj:

Ako bude vyzerať zmena v dôchodkoch na Slovensku?

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
18. 05. 2022


comments powered by Disqus