Dnes je 17.05.2022

Slovenské dôchodky, ako si prilepšia dôchodcovia?

Slovenskí dôchodcovia stále čakajú na pomoc od štátu, výrazné zvyšovanie dôchodkov tento rok nebude, budúci rok sa budú o niečo zvyšovať.

Slovenskí dôchodcovia dnes potrebujú výraznú pomoc s cenami, ktoré stále stúpajú. Dôchodky väčšiny dôchodcov nemajú šancu vykryť zvýšené náklady, ktoré budú v priebehu roka zrejme stúpať a je možné, že budúci rok bude nárast cien veľmi výrazný. Dnes dôchodcovia nedostanú od štátu nič navyše, mimoriadne zvýšenie dôchodkov tento rok nebude.

Dôchodky sa zvýšia budúci rok

Nárast cien bude stále výraznejší, ako percento, ktorým sa dôchodky budú zvyšovať. Budúci rok dôjde k zvýšeniu dôchodkov, približne o päťdesiat eur. Samozrejme nie pre každého. Už dnes vieme, že takéto zvýšenie nebude pre dôchodcov postačujúce, pretože ceny sa budúci rok výrazne zdvihnú. Koalícia bude musieť veľmi premýšľať o tom, ako bude dôchodcom pomáhať.

Ak sa zanedbá pomoc pre ľudí na dôchodku, tak mnohí budú mať finančný problém. Vieme, že mnohé dôchodky už v minulosti neboli vhodné pre plnohodnotný život. Ceny výrazne nestúpali, preto tlak na zvyšovanie dôchodkov nebol taký výrazný. Dnes, keď musíme zabrať v pomoci ľuďom, aby dokázali finančne zvládať stúpajúce náklady na fungovanie, je väčší dôraz na rýchlu a postačujúcu pomoc.

Koalícia sa už ukázala, že takto pracovať nedokáže, problémom je financovanie opatrení na pomoc ľuďom. Nadmerné príjmy z DPH nepostačia, zadlžovať sa odrazu nikto nechce, hoci to doteraz úspešne robili, koalícia sa správa svojsky. Minister práce sa snaží urobiť akési opatrenia na zvyšovanie dôchodkov, ale tie fungovať nebudú ako by chcel a zároveň neprejavia sa ihneď.

Pomoc pre dôchodcov je dnes jednoznačná, financie, aj za cenu zvyšovania dlhu. Dôchodky musia stúpať výraznejšie, päťdesiat eur na budúci rok nebude veľa a ak sa pýtame odkiaľ na niečo také vziať, mohol by konečne zabrať aj minister financií Matovič, ktorý môže prestať so svojou hrou a otázkami, že ak chceme dôchodcom pridať, tak komu máme vziať. Dnes takto otázky nestoja, dnes sa musí pomáhať.

Kým sa ministri a poslanci s prijemnými platmi naťahujú s otázkami komu brať, aby sa mohlo dať, ľudia začínajú postupovať do finančnej nedostatočnosti a životná úroveň na Slovensku sa znižuje. Dnes si nedokážeme kúpiť toľko, ako pred niekoľkými rokmi a to je problém. Nemôžeme sa vyhovárať na krízy, že sú všade. Ostatné krajiny výrazne pomáhajú a pritom inde sú dôchodky výraznejšie.

Slovenské dôchodky sa zvýšia až budúci rok, avizované zvyšovanie nie je postačujúce a pri stúpajúcich cenách všetkého treba viac financií. Štát musí veľmi dobre rozmýšľať ako sa zachová pri pomoci ľuďom, väčšina dôchodcov sa začne posúvať k finančnej núdzi. Niečo také nedovolí žiadna krajina. Dôchodky treba zvyšovať výraznejšie, alebo pridať pomoc, ktorá nebude jednorazová a bude efektívna.

Čítajte aj:

Matovičova reforma, komu pomôže?

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
11. 05. 2022


comments powered by Disqus