Dnes je 10.08.2022

Slovenské financie, ceny potravín stúpali najvýraznejšie

Na Slovensku stúpali ceny potravín najvýraznejšie.

Na Slovensku stále výrazne stúpajú ceny potravín. Medzimesačne bol rast cien opäť hnaný cenami potravín, ktoré prispeli necelou polovicou k rastu inflácie, a to najmä cez mäso, mliečne a cereálne výrobky. Miera inflácie bola v máji na odnote  12,6%, čo predstavuje medzimesačný rast na úrovni 1,6% .

Predovšetkým z dôvodu pretrvávajúcich zvýšených tlakov na sa v týchto dňoch zrevidoval odhad priemernej miery inflácie pre tento rok na 10,5% s predpokladom istého upokojovania v druhej polovici roka. Očakáva sa určité sprehľadnenie situácie na svetových trhoch, čo by mohlo pomôcť nielen k upokojeniu rastu cien, ale aj väčšej predvídateľnosti v podnikateľskom prostredí a tým povzbudiť ekonomickú aktivitu. Neistota stále ostáva výrazná.

Maloobchodné tržby v apríli v súlade s očakávaniami medziročne vzrástli o 9,5%. Medziročná dynamika rastu sa postupne zmierňuje. Medzimesačne došlo pri sezónne očistených údajoch k negatívnemu vývoju o 1,5%. Dáta naznačujú, že postupné spomalenie stúpania výkonu maloobchodu malo pokračovať aj v mesiaci máj, čo môže byť do istej miery spojené aj s určitým predzásobením v predchádzajúcich mesiacoch v očakávaní stúpajúcich cien.

Čítajte aj:

Slovenské ceny potravín výrazne stúpajú

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
20. 06. 2022


comments powered by Disqus